Ana sayfa Apple Apple En Değerli Şirket ünvanını Alphabet’e Kaptırdı

Apple En Değerli Şirket ünvanını Alphabet’e Kaptırdı

PAYLAŞ

Uzun zamandır dünyanın en değerli şirketi ünvanını koruyan Apple, bünyesinde Google’ında bulunduğu Alphabet şirketine kaptırdı.

BBC’nin son çeyrek raporlarını açıklaması ile beraber dünyanın en değerli şirketleri de ortaya çıktı. Faaliyetlerin tek tek hesaplanması, şirket raporlarının tek tek gözden geçirilmesi ve şirketin değerinin ölçülmesi ile beraber dünyanın en değerli şirketi artık Alphabet oldu. Geçtiğimiz yıllarda kurulan Alphabet şirketi, Google’ı da bünyesine alarak, burada çalışmalarını yürütmesini sağlamıştı. Böylece artık şirket disiplinine yeni bir boyut gelirken, şirketlerin değer kazanması da mümkün oldu. Dev telefon üreticisi Apple, son çeyrekte toplamda 535 milyar dolar değere sahip olurken, Alphabet ise 568 milyar dolar ile birinci oldu. Alphabet’in kısa bir sürede bu derece büyümesinin ana nedenine bakacak olursak tabii ki Google’ın bu şirket ile ortaklaşa çalışması diyebiliriz. Google ve servisleri, Youtube, Android vs. gibi platformların Alphabet bünyesinde çalışması şirketin büyük bir sıçrayış ile 1 senede dünyanın en değerli şirketi olmasını sağladı.

En değerli şirket

Nedir Bu Alphabet ? Onu değerli kılan Şey Ne ?
Alphabet aslında tüm güçlerin tek çatı altında toplanması ve bu çatı altında çalışmalar yürütmesi olarak tanımlanabilir. Google’ın kurucusu Larry Page’e göre ise, tüm birimlerin operasyon yönetimini tek çatı altında kolayca yürütmesi olarak tanımlamış. Kısaca, sizin bir şirketiniz ve yüzlerce departmanınız var. Alphabet bünyesinde çalıştığınız zaman tüm operasyon yönetimleri tek çatı altından yürütülmüş oluyor ve böylece karmaşık düzen yerine, sistemli bir düzen ortaya çıkıyor. Yıllardır en değerli şirketler sıralaması değişiyor. Bunun sebebi ise her geçen gün farklı oluşumların ortaya çıkması diyebiliriz. Uzun bir zaman önce IBM değerini korurken, dünyanın en değerli şirketi ünvanını almıştı. Ancak daha sonradan bu ünvan Microsoft’a geçmiş. 2010 yılında Apple bu ünvanı alıp, 2015’e kadar korumuştu. Şu anda baktığımız da ise Alphabet 2016 yılının en değerli şirketi diyebiliriz. Apple yeni model cihazlar ile büyük bir ivme yakalarsa, kim bilir belkide son çeyrekte en değerli şirket ünvanını tekrardan alır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.