Ana sayfa Dünyadan Dünyanın Merkezi Çorum Haberi Yalan Çıktı!

Dünyanın Merkezi Çorum Haberi Yalan Çıktı!

PAYLAŞ

Yaklaşık 1 haftadır sosyal medya da ve bir çok haber sitesinde paylaşılıyordu. Ancak gerçek ortaya çıktı : Dünyanın Merkezi Çorum Haberi Yalan Çıktı!

Dünyanın merkezinin Çorum olduğu haber yalan çıktı. Google’ın coğrafik konuma göre merkez ilan ettiği Çorum haberinin gerçek olmadığı ortaya çıktı. Çorumluların çok sevindiği “Google dünyanın merkezi olarak Çorum’u işaretledi” haberlerinin gerçeği yansıtmadığı öğrenildi.

Sosyal medyada bir kullanıcının paylaştığı resim tüm Çorum’u sevince boğmuştu. Yüklediği fotoğraf Google’ın dünyada coğrafik merkez olarak Çorum’u işaretlediğini iddia ediyordu. Bu fotoğrafta sosyal medyada kısa sürede yayılmış birçok haberde konu olmuştu. Aradan birkaç gün geçtikten sonra bu haberin gerçek olup olmadığı ortaya çıktı.

Dünyanın Merkezi Çorum Haberi Yalan Çıktı!Türkiye’nin birçok haber sitesinde hatta tv kanallarında Google, Çorum’u dünyanın coğrafik merkezi ilan etti şekinde haberler yer almıştı. Mutlaka görmüşsünüzdür. Arama motoru Google’ın Harita uygulaması, dünyanın coğrafi merkezini Çorum olarak açıklamıştı. Teorik olarak Çorum ilimiz merkez olarak işaretlendi.

1973 yılında Amerikalı fizikçi Andrew J. Wood yaptığı hesaplamada dünyanın coğrafi merkezini Ankara’nın 150 kilometre güneydoğusu olarak belirlemişti. 2003 yılında yapılan araştırmada Holger Isenberg yaptığı araştırma sonucu dünyanın merkezini Çorum olarak açıklamıştı. Ancak bu yıl belirtildiği gibi bir işaretleme bulunmuyordu.

Dünyanın Merkezi Çorum Haberi Yalan Çıktı!

Güvenilir kaynaklardan gelen bilgiye göre Google’ın haritalar uygulamasındaki işaretleme Google tarafından değil, Sosyal medya kullanıcıları tarafından oluşturuldu ve böylece sosyal medya da bu görsellerin paylaşması ile birlikte kullanıcılar Google tarafından işaretlendiği haberlerine inandı.

Ankara Üniversitesinde Jeolog olarak çalışmalarını sürdüren Mümtaz Kibar’a göre söz konusu olay ilgili, Jeoloj ve yer bilimine göre böyle bir merkezi yok. Yani Dünyanın merkezi çorum haberleri tamamen sosyal medya kullanıcıları tarafından yayılmış bir haber.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.