Ana sayfa Drone Duvara Yapışabilen Drone Geliştirildi!

Duvara Yapışabilen Drone Geliştirildi!

PAYLAŞ

Her geçen gün daha da gelişen teknoloji, beraberinde yenilikler de getiriyor. Son olarak Duvara Yapışabilen Drone Geliştirildi! Detaylar haberimizde.

Teknolojinin yeni ürünü drone son olarak duvara yapışan özelliğiyle geldi. Havada insan gücü olmadan uçan drone teknolojisi bundan sonra duvarlara yapışabilme yeteneğine de sahip olacak. Bu özelliği sayesinde artık yer kaplama sorunu tamamen ortadan kalkacak.

İngilizce’de erkek arı anlamına gelen dronelar, Türkçe’de insansız hava araçları anlamını taşıyor. Eskiye bakacak olursak genelde askeri amaçlı olarak kullanılıyordu. Şimdilerde ise başta sinema sektörü olmak üzere birçok alanda aktif rol oynamaya başlamış durumda. Gazetecilik, televizyon, spor, sağlık, seyahat, pazarlama, kargo ve yarış gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Aslında bu yeni teknoloji yeni neslin çocuklarının birer oyuncakları da olabilir diyebiliriz.

Günümüz teknolojisinin en yeni harikası olan dronelar gün geçtikçe gelişmeye ve yeni özellikler taşımaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda kayıt çekebilmesinin yanında fotoğraf çekebilme, ilk yardım paketi taşıyabilme ve hatta suda yüzebilen dronelar yapılmıştı. Son olarak duvara yapışabilen dronelar geliştirildi. Bu geliştirme ile sahip oldukları hacim dolayısıyla yer kaplama problemini ortadan kaldırmak hedeflendi.

Duvara Yapışabilen Drone Geliştirildi!

Stanford Üniversitesi’nden araştırma öğrencileri, duvara yapışabilen drone teknolojisini bazı böceklerin ve örümceklerin zemine yapışık kalma özelliklerinden ilham alarak geliştirdiler. Drone alt kısmı duvar yüzeyine gelecek şekilde, dikey bir pozisyonda duvara yapışan Quadcopter Drone’da özel olarak tasarlanan microspines teknolojisi yer alıyor.

Duvara yapışan drone sahip olduğu microspines teknolojisi sayesinde üzerinde bulundurduğu pençe tarzı ayakları ile her türlü duvar yüzeylerinde tutunabilme özelliğini taşıyor. Hatta bu esnada cihaz pervanelerini otomatik olarak kapatıyor ve şarj olduğu gibi kalıyor. Böylelikle yer kaplama diye bir şey kalmıyor.

Cinderblock çözümü ile sert iniş durumlarına imkan vermiyor, çarpışmalarında önüne geçiyor. Pil ömrünüde düşünen Stanford Üniversitesi öğrencileri hedefledikleri proje kapsamında cihaz duvarda kaldığı zaman tüm çalışan devrelerini kapatıyor ve olduğu gibi duruyor. Şu an için yapışabilme özelliğine sahip drone geliştirme aşamasında olup seri üretimine geçip geçmeyeceği bilinmiyor. Ancak ilerleyen zamanlarda ne gibi özellikler eklenir merak konusu. Şimdiden duvara yapışabilen ve aynı zamanda çalışan devrelerini kapatan cihaz şarj yemeden duvarda duruyorsa gelecek yeni özellikleri siz düşünün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.