Ana sayfa Soru - Cevap DVI Portu Ne İşe Yarar?

DVI Portu Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Bir görüntü aktarma portu olan DVI nedir ve DVI ne işe yarar? DVI’ın ne işe yaradığını ve DVI portu / kablosu çeşitlerini öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre. Digital Visual Interface yani DVI’nın Türkçe karşılığı “sayısal görüntü arayüzü” olarak kabul edilebilir. 1999’un Aralık ayında tasarlanıp, günümüze kadar geçerliliğini sürdürmüş bir teknoloji olsa da, günümüzde kendisi yerine HDMI daha çok tercih edilir.

Digital Display Working Group tarafından üretilen DVI’ın amacı ise dijital video transferinde standartları daha yükseğe çekerek kaliteyi arttırmaktır. Ancak tabii ki bu standartı 1999 yılına göre düşünmek gerek. 1999 yılı için DVI portunun standartları son derece yüksekti ve çoğu bilgisayar DVI’ın standartlarını zorlayacak özelliklere sahip değildi. DVI portu hala kullanıyor olsa da bant genişliği olarak transfer kapasitesi HDMI’ın aksine daha düşüktür. Bu da tek link ile saniyede 3.96 Gbit‘e eşittir. Çift link ile de 7.92 Gbit‘i bulur. Çoğu zaman ekran kartlarının arkasında gördüğümüz DVI portu aşağıdaki gibi bir görünüme sahiptir.

dvi-port-nedir-ne-ise-yarar

DVI kabloların belli standartları yoktur. Genelde kablo uzunlukları 4.6 metre boyundadır ve 1920 x 1200 çözünürlükte çalışırlar. Daha uzun kablolar 15 metreye kadar çıkar ve 1280 x 1024 piksel veya altı çözünürlüklerde çalışırlar.

DVI Kablosu Çeşitleri Nelerdir?

Konektörlere ise üç isim verilmiştir: DVI-D (sadece dijital, tek link veya çift link), DVI-A (sadece analog) ve DVI-I (dijital ve analogu aynı konektörde bulunur). DVI-A hariç çoğu DVI konektör tipinde dijital video sinyallerini geçiren pinler bulunur. Bunlara tek link veya çift link adı verilir (single link ve dual link). Bir başka DVI portu fotoğrafını ise aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

dvi-kablo-nedir

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.