Ana sayfa Soru - Cevap Windows 10 Dynamic Lock Nedir?

Windows 10 Dynamic Lock Nedir?

PAYLAŞ
Dynamic Lock Nedir?

Windows 10’a yeni gelmesi beklenen Türkçe adıyla Dinamik kilit, bilinen adıyla Dynamic Lock Nedir? sorusunu detaylı olarak sizler için cevaplıyoruz.

Son zamanlarda Windows 10 ile beraber gelen özellikleri sizlere anlatmaya devam ediyoruz. Windows 10 tarafında en merak edilen güncellemelerden bir tanesi de Dynamic Lock özelliği ve bu özelliğin nasıl gerçekleştiği konusu. Microsoft’un son zamanlarda karşımıza çıkardığı özelliklere baktığımız zaman güvenlik bir kişiselleştirme ön planda tutuluyor.

Bu konuda büyük bir çaba gösteren Windows mühendisleri, yenilikleri karşımıza çıkarmayı ihmal ettmiyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddialara göre Creators Update ile beraber Dynamic Lock özelliğinin geleceğini şuradaki haberimizde sizlere sunmuştuk. Bu haberimizde özelliği anlatmıştık. Ancak merak edenler için Dynamic Lock nedir? sorusunu bir kez daha cevaplamak istedik.

Dynamic Lock Nedir?

Windows 10 cihazlara yeni gelen bu özellik ile beraber, cihazınızdan uzaklaştığınız anda Windows cihazınız kilit ekranına yönlendiriliyor. Böylelikle sizin dışındakiler şifreyi bilmeden dosyalarınıza erişim sağlayamıyor. Bu özelliğe Dynamic Lock veya Türkçe adıyla Dinamik Kilit deniyor. Türkçesi Dinamik kilit olan özellik, güvenlik anlamında artılar kazandırıyor.

Windows 10 Dynamic Lock nedir? sorusu merak ediliyordu. Bu konuda bir takım tanımlamalar var. Ancak kısaca cevaplamak gerekirse, bilgisayarınızın güvenliğini düşünen, bu doğrultuda çalışan bir özellik diyebiliriz.

Windows 10 Hello özelliği ve Dynamic Lock özelliği aynı anda daha işlevsel bir hal alabiliyor.

Bilgisayar başında olduğunuzu düşünün, aniden bir işiniz çıktı ve bilgisayardan kalkmanız gerekti. Bu durumda, normal şartlarda bilgisayarınız bıraktığı ekranda kalacak. Ancak Windows 10 Creators Update ile getirilecek Dynamic Lock özelliği, bilgisayarınızı kilitliyor, güvenliğiniz için kilit ekranına yönlendiriyor.

Microsoft, bilgisayarınızdan uzaklaştığınızı tespit ettiğinde otomatik olarak kendini kilitleyecek bu özelliğe Dynamic Lock adını vermiş durumda. Windows 10 özellikleri arasında yer alacak, aynı zamanda güvenliği arttırmış olacak.

Windows 10 Dynamic Lock Nasıl Kullanılır?

Windows 10’un son testlerindeki yapılarda Dinamik Kilit adıyla yer alan özellik, aslında Windows Phone işletim sisteminde yer alıyordu. Windows Phone cihazlarda kilit ekranını özelleştirebildiğimiz bu özellik sayesinde bir çok uygulamaya cihazımızı açmadan erişebiliyorduk. Ayrıca güvenlik anlamında da sizin belirlediklerinize göre hareket ediyordu.

Kilit açarken daha fazla animasyon ve daha iyi görsellere yer verilen bu kilit ekranı şimdilerde Windows 10’da karşımıza çıkacak. Büyük şirketlerde dikkat çekmesi planlanan bu özellik, çalışanların Windows + L tuşuna basması yerine otomatik olarak işlem gerçekleştiriyor. Dynamic Lock kullanmak için yapmanız gereken Denetim masasında güvenlik sekmesi altında Dynamic Lock’u aktif etmek.

Dynamic Lock nasıl kullanılır ve aynı zamanda Dynamic Lock nedir? sorularına cevap verdik. Windows 10 özellikleri diğer haberler için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.