Ana sayfa Dünyadan Eda2 Virüsüyle Dünyanın Tanıdığı Türk Hacker Utku Şen

Eda2 Virüsüyle Dünyanın Tanıdığı Türk Hacker Utku Şen

PAYLAŞ

Tüm Dünyanın Konuştuğu Türk hacker Utku Şen, yazdığı Eda 2 isimli açık kaynak kodlu virüsle, dünyadaki ünlü hackerlar arasına ismini yazdırdı.

İstanbul Bilgi Üniversitesinde Bilgisayar bölümü okuyan ve Bilgisayar güvenliği konusunda oldukça fazla bilgiye sahip olan Utku Şen, kısa zaman önce eda2 isminde açık kaynak kodlu bir virüs kodladı. Bu virüsün yayılmasıyla beraber Türk hacker Utku Şen, eda2 virüsüyle popüler oldu. Utku Şen, ülkemizde her ne kadar tanınmasa da dünyadaki ünlü hackerlar arasına adını yazdırmış durumda. Eda isimli bir bayanın desteğiyle yazdığı virüse “Eda2” ismini veren Türk hackerin, Eda2 isimli yazdığı açık kaynak kodlu virüs, sanal alemde “fidyeci” olarak tanınıyor. Virüsü tanımak gerekirse, virüsün bulaştığı bilgisayarların dosyaları otomatik olarak şifreleniyor, daha sonrasında ise dosyaların açılması için fidye talep ediyor. Aslında yazılan virüsün ilk amacı bu değildi. Utku Şen‘in namını tüm dünyaya duyuran bu virüs ilk yazıldığında çalıntı bilgi ve kodlarla kendini hacker ilan edenlere saldırı amacıyla çıkarılmıştı. Ancak virüsün açık kaynaklı olmasından faydalanan hacker grupları açık kaynak koda sahip olan Eda2’nin kodlarını kullanıp  “Magic” isimli bir virüs yazdı. Dosyaları şifreleyen bu virüs, dosyaları şifrelenen kullanıcılardan fidye talep etti.

Utku Şen’in asıl amacı bu değildi ancak dünyaya adını duyuran Magic virüsünün arkasındaki kişi olmayı da başardı. Magic’i eda2’yi kullanıcılarak oluşturan hackerlar virüsü bir websitesi üzerinden ziyaret eden kişilere dağıtıyordu. Utku Şen konuya daha sonradan dahil olsada, virüse eklediği bir kod sayesinde bütün şifrelenen dosyaların veritabanını sunucusunda saklamayı hedefleyen Utku Şen, virüsün veritabanını sakladığı firma serveri kapattığından dolayı şifrelere erişemez hale geldi. Durum böyle olunca da virüs bir nevi kontrolden çıkmış oldu. Kodları yazarken bir yerde açık kapı bıraktığını söyleyen Utku Şen, olay bu kadar büyüyünce Eda2 isimli virüsün tüm kodlarını kaldırmayı tercih etti ve Github üzerindeki sayfasından kodları kaldırdı.

Türk Hacker Utku Şen 2Açık kaynak kodlu virüsün kodlarının silinmesi olayı da şöyle ; Utku Şen daha sonrasında Bleeping Computer isimli bir internet sitesinde “jeanclaudvandan” kod adlı bir kişi ile tanışmış ve bu kişinin Magic isimli virüsü yaratan kişi olduğunu öğrenmiş. Bir dizi tesadüf sonucunda Utku Şen ile tanışan adam, bir adamın bebeğinin fotoğrafları şifrelenmişken ona yardım etmek istemiş ve tam bu noktada Utku Şen’de konuya dahil olmuş. Utku Şen’in konuya dahil olmasıyla birlikte jeanclaudvandan kod adlı hacker, pazarlık yaparak Utku Şen’in kendisine 3 Bitcoin yani yaklaşık 3.500 TL ödeme yapmasını, eda 2’yi GitHub’dan silmesini ve bunun karşılığında dosyalarını şifreleyip, mağdur ettiği kişilerin tümünede şifreleri dağıtacağını söyledi. Aynı zamanda Utku Şen’i “Magic” isimli virüsü yaymakla tehdit etti. Olay bu kadar büyüyünce mevzu bahis internet sitesinin kurucusu da konuya dahil oldu ve pazarlığa yeni bir boyut getirerek, 3 Bitcoin isteğinin iptalini istedi. Sitenin kurucusu Lawrence Abrams’in de yardımıyla Utku Şen 3 Btc ödemedi.

Utku Şen’in Türk olduğunu bilen adam, mağdur ettiği kullanıcının dosya şifresini ‘Vladimir Putin’ yaparak, Utku Şen’e nispet yaptı. Kullanıcının mağduriyeti ortadan kalktıktan sonra Utku Şen, açık kaynak kodlu yayınladığı virüsün kodlarını paylaşmayı bıraktı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.