Ana sayfa Soru - Cevap Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Ekran kartı, bilgisayarın monitöre görüntü vermesini sağlayan temel birimidir. Bu temel birim, Anakart (Mainboard ) içerisinde yerleşik yani gömülü olarak bulunmaktadır. İşleyiş ve fonksiyon açısından karmaşık oluşundan dolayı bu alana çoğu firma önem göstermez. Bu yüzden günümüzde pazarda yalnızca NVIDIA ve AMD rekabet içerisinde bulunmaktadır.

Bilgisayarın görüntü oluşturma ve ekrana yollama birimi olarak bahsedebileceğimiz ekran kartları, gelişimleri süresince daima 2 tip olarak karşımızı çıkmaktaydı. Bunlar sırasıyla On-Board ekran kartları ve Off-Board ekran kartlarıdır. Şimdi bu terimlere kısaca yer verelim.

On-Board Ekran Kartları 

On-Board ekran kartları yani On-Board GPU, anakartın üzerinde yer alan sistemdir. Grafikler işlemci tarafından veya anakartın kendisi tarafından oluşturuyor. Aslında burada da temel ekran kartı bileşenleri bulunur ancak işlemci ve anakartın üzerinde bulundukları için bu tip ekran kartlarının gücü oldukça azdır. Yalnızca günlük kullanım için yeterli olabilen ekran kartı tipidir. Oyun oynanmasına imkan veremez.

Off-Board Ekran Kartları

Diğer bir adıyla harici ekran kartlarıdır. Masaüstü sistemlerde anakart üzerinde kendine özel bölüme takılan ekran kartlarıdır. Yüksek performans için tercih edilir. Bu yazımızın görselinde gördüğünüz gibi performans ihtiyacına göre birden fazla ekran kartı da tek bir anakart üzerine yerleştirilebilir.

Tarihte ilk defa Apple tarafından kullanılan ekran kartı hatırlarsanız Steve Jobs tarafından Apple II’de kullanılmasına izin verilmişti ve bu iznin tarihin en büyük devrimlerinden birini yaşatacağına dair kimsenin haberi dahi yoktu. Tarihte ilk başlarda text mode olarak geliştirilen görüntü modları daha sonradan günümüzdeki gibi piksel tabanlı geliştirilmeye başlanmıştır.

Bilgisayarın en önemli temel birimlerinden biri olarak bahsettiğimiz ekran kartının maliyeti yüksektir. Bu yüzden bilgisayarlarda fiyat/performans oranını belirleyen en önemli faktördür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.