Ana sayfa Rehber Ekran Videosu Çeken Programı: Fraps Nasıl Kullanılır?

Ekran Videosu Çeken Programı: Fraps Nasıl Kullanılır?

PAYLAŞ

Özellikle oyun dünyası için ekran videosunu çekmek (kaydetmek) oldukça önemli. Ekran videosu çeken yazılımlardan biri olan Fraps’ın nasıl kullanılacağını bu yazımızda sizlere aktaracağız. Fraps’ın nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız bu yazımızda bulabilirsiniz.

Şimdi öncelikle Fraps ile canlı yayın yapmak mümkün değil bunu en baştan belirtelim. Eğer ekran videosunu canlı yayın olarak sunmak istiyorsanız sizleri Twitch’den Canlı Yayın Nasıl Yapılır? başlığımıza bekliyoruz. Ekran videosuyla canlı yayın yapmaya ilişkin gereken programı ve nasıl kullanıldığı bilgisini o yazıda paylaştık.

Eğitim ve oyun videolarının oldukça popüler olduğu günümüz internet dünyasında belki siz de kendi videolarınızı çekmek istiyorsunuzdur? Aslında bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir web cam, e tabii bir de kayıt programı. Program olarak Bandicam, Camtasia gibi birçok seçenek bulunsa da, muhtemelen aralarında en stabil olanı Fraps diyebiliriz.

Öncelikle Fraps’ta masaüstünüzün kaydını almak istiyorsanız programın “General” sekmesinde bulunan “Monitor Aero desktop (DWM)” seçeneğini kullanmayı unutmayın.

fraps1

Bunun ardından yapmanız gereken “Movies” sekmesine geçmek ve ayarları yapmak. Öncelikle “Change” e tıklayarak kaydınızın nereye yapılacağına karar verebilirsiniz. “Video Capture Hotkey” seçeneği ise video kaydını başlatacak tuş oluyor. Bunu da değiştirebilirsiniz.

“Video Capture Settings” kısmında kare sayısı oranlarını görüyoruz. Full-size‘ı seçmelisiniz. Kare sayısını ise isteğinize ve oyuna göre ayarlamanızı tavsiye ederim. Çünkü değişik kare oranları, değişik oyunlarda bir süre sonra donmalara yol açabiliyor.

fraps2

“Sound Capture Settings” kısmında Record Win7 Sound‘u seçersek bilgisayarın veya oyunun sesini otomatik olarak kaydediyor. Yanında Record external input‘u da seçersek bağladığımız mikrofondan da ses alabiliyoruz. Son olarak, “Force lossless RGB capture” seçeneği de renk kayıpsız çekim anlamına geliyor. Bunu seçmeniz hâlinde video kaydı belki biraz yavaşlayabilir.

Ayrıca Fraps’ta screenshot sekmesine girerek sadece ekran görüntü almanız da mümkün. Ayrıca Nvidia ekran kartı kullananlar Nvidia GeForce Experience yardımıyla da video kaydı alabilirler.

Fraps Uyumsuzluk Sorunu

Yazıyı sonlandırmadan önce Fraps’ın Windows 8 ve Windows 8.1 ile olan uyumsuzluğundan bahsedeyim. Bilgisayarınızın ekran kartına göre değişmekle birlikte Fraps, Windows 8.1 sürümünde bazen uyumsuzluk gösterebiliyor ve video kaydına başlamıyor. Veya başladığı video kaydını durdurmuyor, kaydetmiyor.

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız Fraps’ı sağ tıklayıp Özellikler diyerek Windows 7 uyumluluk modunda çalıştırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.