Ana sayfa İnternet Ekşi Sözlük Yazarları Direnişte! Ekşi Sözlükte Neler Oluyor

Ekşi Sözlük Yazarları Direnişte! Ekşi Sözlükte Neler Oluyor

PAYLAŞ

Türkiyedeki internet siteleri arasında en çok ziyaret edilen & en büyük sözlük platformunda Ekşi Sözlük Yazarları Direnişte! Ekşi Sözlükte Neler Oluyor

İlk olarak 28 Şubat 2016 tarihinde başlamış olan direniş, Ekşi Sözlüğün yeni içerik platformu ekşi şeyler’in duyurulmasından sonra daha da alevlendi. Ekşi Şeyler adı altında, yazarlardan habersiz içeriklerin paylaşıldığı bu platformda, kullanıcı sözleşmesi yazarlardan izinsiz ve habersiz bir şekilde yenilenmiş, sözleşmeye yeni bir madde eklenerek, yazarların içeriklerinin ekşi şeyler‘e eklenebileceği yazılmıştı. Kullanıcılardan habersiz bir şekilde yapılan bu eylem, daha sonrasında ise 6 mart’ta direnişi başlattı, 7 martta ise fitili ateşlendi.

Bu zamana kadar ekşi sözlükte yüzlerce hatta binlerce içerik, entry girmiş kullanıcı önce yazdıklarının tümünü sildi, daha sonrasında ise hesabını kapatarak, Ekşi Sözlüğe veda etti. Peki ya merak ettiniz mi ? Ekşi Sözlük’te çıkan bu direnişin asıl sebebi neydi ? İnsanlar birden hadi burayı karıştıralım, ekşi sözlük direnişi başlatalım mı dediler ? Hayır. Gelin Ekşi sözlük direnişinden yola çıkarak, bu durumun neden ortaya çıktığına bakalım.

Ekşi Sözlük Direnişi Nasıl Başladı ? Neler Oluyor ?

Ekşi sözlük yıllardır karşımıza çıkan ve her konuda insanların fikirlerini özgürce sunduğu bir platformdu. Kullanıcılar kendi düşüncelerini, başından geçenleri en saf haliyle başka kullanıcılara aktarıyor, bazı entry’ler ise bilgilendirme niteliği taşıyordu.

Ekşi sözlüğü
diğer sözlüklerden ayıran en önemli özellik sadece eğlence yada başkalarının hikayesini okumak değil aynı zamanda bilgilenmek ve bilgi vermekti. Yıllardır bu ana fikir ile karşımıza çıkan Ekşi Sözlük, geçenlerde teknovi olarak bizim de haberini şurada yaptığımız yeni platformu Ekşi Şeyler’i duyurdu. OneDio tarzında içerikler paylaşılacak, sitenin içerikleri ise Ekşi Sözlük‘ten Ekşi 2alınacaktı. Yani Ekşi Şeyler’i ayakta tutan şey de Ekşi Sözlük yazarları olacaktı. Ancak, her şeyin fitilini ateşleyen Ekşi Şeyler’in açılması değil, Ekşi Sözlük yazarlarından gizli bir şekilde sözleşmeye yeni bir madde eklenmesi ve bu maddelerden yola çıkarak ekşi sözlükteki içeriklerin derlenerek ekşi şeyler’de izinsiz bir şekilde paylaşılmasıydı. Kullanıcılar her gün kullanıcı sözleşmesini okumadığı için de ekşi sözlükte adeta bir ayaklanma başladı.

Tabii tüm bunların yanı sıra bir de Ekşi Sözlüğün alıştığımız tarafımın yanı sıra yeni sade, arkaplanı beyaz tasarımıyla karşımıza çıkması da var. Bir platform da eğer ki kullanıcılar paylaşım yapıyor ve bu platformun asıl konusu “bilgileri paylaşmak ve düşünceleri aktarmak”sa eğer ekşi sözlük yazarları, bizden gizli neden tasarım değiştiriliyor ? Neden Ekşi Sözlük kullanıcı sözleşmesi düzenleniyor ? şeklinde sorularla yönetimi eleştirdi ve ortaya Ekşi sözlük yazarlarının direnişi çıktı.

Konu ile alakalı yönetim ekibi daha sonrasında açıklamalar da bulunsa da, bu açıklamalar kullanıcıları pekte tatmin etmiş değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.