Ana sayfa Sosyal Medya Facebook Facebook, 17 Kameralı 8K Destekli 360 Dereceli Kamerasını Duyurdu!

Facebook, 17 Kameralı 8K Destekli 360 Dereceli Kamerasını Duyurdu!

PAYLAŞ

Merak edilen F8 konferansı nihayet gerçekleşti. Konferansta Facebook 360 Derecelik Kamerasını Duyurdu! İşte Facebook Surround 360 hakkında detaylar.

Facebook, bugün düzenlediği F8 konferansı ile beraber oldukça ilgi çekici Facebook 360 Derecelik Kamerasını Duyurdu! Facebook Surround 360 adıyla duyurulan cihaz, sanal gerçekliği farklı bir boyuta taşıyabilir. Özellikle de son bir kaç senedir sanal gerçeklik – Virtual Reality (VR) sistemlerinin tüm dünya da yaygın hale gelmesi, Facebook’un da bu konuda çalışmalar yapmasını sağladı. Son dönemler de Sanal gerçeklik denildiği zaman ilk akla gelen firmalardan Oculus’u satın alacağı iddiaları dolaşırken, Facebook’un Surround 360’ı duyurması, oldukça ilgi çekici hale geldi.

Geçtiğimiz saatler de düzenlenen F8 konferansında Facebook 360 Derecelik Kamerasını Duyurdu! 360 derecelik çekimler yapabilmeyi sağlayan bu kamera, aynı zamanda sanal gerçeklik adına da büyük bir önem teşkil ediyor. Tanıtımlarında yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ile, geleceğin teknolojisi sanal gerçekliğe yardımcı olacağı söylenen bu kamera, toplamda 17 adet kameranın entegre edilmesi ile karşımıza çıkıyor.

Facebook Surround 360 Kamerasını Duyurdu!

Facebook 360 Derecelik Kamerasını Duyurdu!

Bu zamana kadar karşımıza çıkan 360 derece çekim sunan cihazların yanı sıra, Facebook Surround 360, hem 17 kamerasıyla, hem de 8K çözünürlüğe kadar destek vermesiyle oldukça dikkat çekti. Cihazın mantığı ise gerçekten basit. Facebook Surround 360, yan yana 14  geniş açılı kameranın yanı sıra, bir adet üstte, iki adette alt tarafında bulunan balık gözü kamerasıyla oldukça farklı bir tasarıma sahip. Toplamda 17 kameranın birleşimi ile ortaya çıkan Facebook Surround 360, gerçek bir 360 derece çekim deneyimi ile kullanıcıların karşısına çıkacak.

Facebook bu kameranın bu zamana kadar üretilmiş, Dünyanın en iyi 360 derece kamerası olduğunu iddia ederken, Kameranın GitHub üzerinden açık kaynak koduyla geliştirilebilecek olması da aslında bu anlamda bu iddiaları doğruluyor. Diğer 360 dereceli kameralara göre, hem daha fazla lense sahip olması hem de tasarımın bir hayli dikkat çekici olması, bu cihazı daha da ilginç kılıyor.

Facebook Surround 360

Facebook’un 360 derecelik kamerası konusunda sadece görseller ve detaylar mevcutken, Aynı zamanda cihazın, Samsung Gear VR, Oculus Rift ile kontrol edilebileceği bilgisi de Facebook F8 konferansında duyuruldu. Bu denli ilginç bir tasarım ve farklı konsepte sahip kameranın, fiyatı ve diğer özellikleri hakkında herhangi bir bilgi yok. Ancak cihaz seri üretime geçirilirse, tüm dünya da aktif olarak kullanılabilir hale geleceğinden hiç şüphe yok.

Sanal gerçeklik her geçen gün daha da gelişen bir teknoloji haline geldi. Facebook’un bu konuya yönelik bu tarz ar-ge çalışmaları ve yatırım yapması da Sanal gerçekliğin ilerleyen zamanlarda geleceği boyutu tekrardan gözler önüne seriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.