Ana sayfa Sosyal Medya Facebook Facebook Fotoğrafınızı Kullanmış Olabilir!

Facebook Fotoğrafınızı Kullanmış Olabilir!

PAYLAŞ

Facebook, kullanıcılarının haberi olmadan fotoğraflarını kullandı. 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook Fotoğrafınızı Kullanmış Olabilir!

Bir süredir biyometrik veri depolama konusunda çalışmalarda bulunan Facebook, söz konusu fotoğrafları izinsiz kullandığı gerekçesiyle ilk davayı kaybetti. Facebook’un biyometrik veri depolama çalışmaları çerçevesinde kullanıcılardan izinsiz istediği fotoğrafları kullandığı iddiaları ortaya atılmıştı. Bu durum ise hukuka aykırı olarak değerlendiriliyor. Bu anlamda ise Facebook’a dava açılmıştı.

Facebook, biyometrik veri depolama konusunda kullancılarının kişisel fotoğraflarını izinsiz kullandığı gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşmasını kaybetti. Reuters’da bulunan habere göre Kaliforniya Federal Mahkeme’sinde görülen davanın sonucunda Ilinois Bilgi Gizliliği Yasası gereğince, sosyal medya devi Facebook’un kanun hükmünde kanuna aykırı bir şekilde olduğu için haksız olduğu kararı çıktı. Facebook’un yüz tanıma özelliği kapsamında yürütmüş olduğu çalışma çerçevesinde, kullanıcıların biyometrik şekil verileri depolayabilmesini sağlayacak.

Facebook Fotoğrafınızı Kullanmış Olabilir!

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook sizin de fotoğraflarınızı kullanmış olabilir. Facebook’un bu dava sonucunda biyometrik veri depolama, yüz tanıma özelliğini kullanıcılara sunup sunulmayacağı ise merak ediliyor. Ancak kullanıcılarının kişisel verilerini ve fotoğraflarının gizliliği son derece taştışılıyor şu günlerde. Bu gibi olaylar da sosyal medya kullanıcılarını endişe içerisinde bırakıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.