Ana sayfa Sosyal Medya Facebook Facebook’ta ‘Gerçek’ Arkadaş Sayınız Kaç ?

Facebook’ta ‘Gerçek’ Arkadaş Sayınız Kaç ?

PAYLAŞ
Facebook gerçek arkadaş sayınız kaç

Üniversitedeki profesörler tarafından yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, Facebook’ta Facebooktaki gerçek arkadaş sayınız kaç? sorusu sorulduğunda verdiğimiz yanıtlar oldukça ilginç. Bu zamana kadar sosyal medyadan, sosyal medyanın kullanımından doğan doğru ve yanlış bir takım şeylerden bahsettik. Ancak sosyal medyanın yanlış kullanımı hakkında yapılan araştırmalardan bahsetmedik. Bir zamanlar belki de hepimiz tanımadığımız insanları Facebook’tan ekleyerek, arkadaş kasma denen olayı yaptık. Arkadaş sayısı fazla olan bir zamanlar popülerdi. (Gerçi hala öyle sanan arkadaşlar da var) Tanımadığımız insanlardan gelen arkadaşlık isteklerini yanıtladık, bazen kendimiz bile arkadaşlık gönderdik. Peki ya elimizde neler geçti ? Neler kazandık

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Oxford Üniversitesinde Prof. Robin Dunbar‘ın yaptığı bir araştırma gösteriyor ki, arkadaş sayınız ne kadar olursa olsun, Facebook’taki arkadaşlık bağınız oldukça zayıf. Yani tanıdığınız insan sayısı da çok az ! 18-65 yaş arasındaki tam 3.375 kişinin baz alınarak yapıldığı araştırmada, ortalama arkadaş listesinin sayısının 150 kişi olduğu saptandı. Ayrıca bu araştırmaya katılan kişilere de facebooktaki gerçek arkadaş sayınız kaç? sorusu yöneltildi.

facebookgercek

Sorulan Soruyan verilen yanıtlar üzücü durumu gösteriyor. Facebook’ta gerçek arkadaş sayınız, sandığınızdan çok daha az. Gerçekten arkadaş sayısının ortalama 27,6 olduğu saptanırken,aynı zamanda deneklere bir de gerçekten güvenebileceğiniz arkadaşlarınızın sayısı kaç ? diye soruldu. Bu soruya verilen cevapların ortalaması ise yalnızca 4 oldu. Bu deney ile beraber çıkarılan sonuç incelendiğinde, ortalama bi kişinin 150 arkadaş sayısı var ise, bunlardan yalnızca 4’ü gerçekten güvenebileceği arkadaşı. Diğer kalan arkadaşların bir çoğu tanımadığımız, güvenmediğimiz arkadaşları kapsıyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.