Ana sayfa İnternet Facebook Paylaşımları Arama Özelliğini Duyurdu

Facebook Paylaşımları Arama Özelliğini Duyurdu

PAYLAŞ

Uzunca bir süredir çeşitli şekillerde ortaya çıkan Facebook arama özelliği haberlerine son nokta bugün konuldu. Facebook, yaptığı resmi açıklama ile kullanıcı gönderilerini yani paylaşımları arama özelliğini duyurdu. Daha önce Graph Search ile arama konusunda çalışmalara başlayan Facebook, resmi blog sayfasında mobil ve masaüstü platformlardan kullanılabilecek olan arama özelliğini resmen ilan etti.

Bilindiği üzere Facebook paylaşımları aranamıyor. Yani daha önce Facebook içerisinde gördüğünüz bir paylaşımı arayarak tekrar bulmanız söz konusu değil. Ancak gidebildiğiniz kadar aşağı giderek ve şansınız yerindeyse istediğiniz paylaşıma tekrar ulaşabiliyorsunuz. Bu yeni özellik sayesinde ise aradığınız paylaşımın içerisinde geçen kelimeleri yazarak, o paylaşıma ulaşmanız artık mümkün olacak.

facebook-durum-guncellemesi-arama-ozelligi-2

Örnek vermek gerekirse “gitar çalan kedi” konulu bir paylaşım gördünüz ve çok hoşunuza gitti. Daha sonra bu paylaşımı arkadaşlarınıza göstermek istediğinizde Facebook arama bölümüne “gitar”, “kedi”, “gitar çalan kedi” şeklinde yapacağınız aramalarla ilgili paylaşıma ulaşmanız mümkün olacak. Benzer şekilde kullanıcıların eklediği durum güncellemelerini de aynı şekilde içerisinde geçen kelimelerle bulmanız mümkün.

Bu hafta içerisinde Amerika’da kullanıma sunulacak olan arama özelliği ilk etapta Facebook iPhone uygulamasında ve masaüstün kullanılabilecek. İlerleyen dönemlerde ise diğer işletim sistemleri ve platformlarda kullanılması mümkün olacak. Facebook tarafından yapılan yeni arama özelliği duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.