Ana sayfa İnternet Facebook Şeffaflık Raporunu Yayınladı

Facebook Şeffaflık Raporunu Yayınladı

PAYLAŞ

Dünya üzerinde en fazla tercih edilen sosyal medya sitelerinden biri olan Facebook, 2014 yılının ilk 6 ayını içeren şeffaflık raporunu yayınladı. Ocak ayından Haziran ayına doğru bir zaman dilimini kapsayan raporda ek olarak hükümetlerin de Facebook’tan talepleri bulunuyor.facebook-friends-3211

Facebook’un üçüncü raporu olma özelliğini taşıyan bu rapor hükümetlerin 2014’ün ilk yarısında 34 bin 946 isteği olduğunu belirtmiş. Türkiye’den gelen isteklerin 153 olduğu bunların da yüzde 60’ının yerine getirildiği açıklandı. Bunun dışında ek olarak Türk hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 249 Facebook kullanıcısının da  bilgilerini talep etmiş.

Facebook’tan en fazla bilgi talep eden ülke ise ABD oldu.15 bin 443 istekle rekor kıran ABD, 23 bin 667 Facebook kullanıcısının da kişisel bilgilerini talep etti. Facebook’un bu talepleri ne kadar yerine getirip getirmediği bilinmiyor olsa da rapor içerisinde dikkat çeken bir ayrıntı daha var. Rusya hükümetinin Facebook’tan herhangi bir talebi bulunmaması raporda bulunan şaşırtıcı ayrıntılardan biri olarak gösteriliyor. Ayrıca hükümetlerin isteklerinin bir önceki rapora göre yüzde 24 artış gösterdiği de raporda bulunan ek ayrıntılar olarak belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.