Ana sayfa Sosyal Medya Facebook Facebook Tüm Konuşmalarımızı Dinliyor!

Facebook Tüm Konuşmalarımızı Dinliyor!

PAYLAŞ
Facebook Tüm Konuşmalarımızı Dinliyor

Florida üniversitesi profesörlerinden birisinin iddiasına göre Facebook Tüm Konuşmalarımızı Dinliyor ve buna göre reklam çıkarıyormuş! 

Dünyanın en popüler sosyal medya ağı Facebookta ortalık karıştı. ABD’de bir üniversitede görevli olarak çalışan Profesör Kelli Burns’a göre Facebook bu zamana kadar yapılan tüm konuşmaları gizli gizli dinledi! ABD’nin güneyindeki Florida üniversitesinde görevli Prof. Kelli Burns, bu zamana kadar ortaya atılabilecek en büyük iddiayı ortaya attı.

Facebook’un gizliliğe çokta önem vermediğini, aynı zamanda Facebook üzerinden yapılan tüm konuşmaların da dinlendiğini öne sürdü. Yaptığı tespit sonrası Sosyal medya da kullanıcıların dilinde yer alan Burns, konu hakkında gerekenlerin yapılması gerektiğini savundu. Açıklamalar sonrasında herkesin merak ettiği konu ise böyle bir olayın gerçek olup olmadığı ve nasıl gerçekleşeceğiydi.

Facebook Tüm Konuşmalarımızı Dinliyor!

Bu konuDa da açıklama yapan Profesör, Afrika da safari yapmak istediğimi yüksek sesle söyledikten yaklaşık 1 dakika sonrasında Facebook’a giriş yaptım ve ana sayfada Safari ana konulu reklamların çıktığını gördüm. Konuşmaların arasından belli kelimeleri çeken Facebook, haber kaynağında bu kelimeleri kullanarak reklam yayınlıyor. Böylelikle hem hedef kitleye kolayca ulaşmış oluyor, hem de insanların üzerinden para kazanıyor. Kimsenin farkına var madan yapılan tüm işlemlerin kayıt altına alındığını da sözlerine ekleyen Prof. Burns akıllı telefonlar ile birlikte gizlilik kavramının yok olduğunu söyledi.

Facebook Kullanıcıları Dinliyor mu?

Facebook, kurulduğu günden bu yana sağında ve haber kaynağında yer alan reklamlardan büyük ücretler kazandı. Şirketin en büyük kazançlarından bir tanesi tabii ki reklam kazançları. Bu yüzden bu şekilde bir sistem kurarak, insanların söylediklerini analiz ettikten sonra ilgili reklamları çıkarabilecekleri de gayet mümkün ve yerinde bir tespit.

Daha öncesinde de buna benzer bir çok destekli iddialar ortaya atıldı. Ancak Facebook konuyu umursamadan hiçbir açıklama yapmadı. Şu anda Facebook’un dünyanın en popüler sosyal ağı olduğunu düşünürsek ve insanları bu şekilde dinlediğini varsayarsak, reklamların cookie’ler dışında nasıl karşımıza çıktığını da anlamış oluruz. Ortaya atılan iddia oldukça büyük ve kapsamlı.

Ancak ne yazıkki geçmişte ortaya atılanlar gibi bunun da üstünü örteceklerini söylemek mümkün. Akıllı telefonların en çok şarj bitiren uygulamasından bu tarz bir sistem beklenir mi? Ben beklerim. Bakalım Facebook bu konuda herhangi  bir açıklama yapma gereksinimi duyacak mı, ilerleyen günler de göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.