Ana sayfa Sosyal Medya İntikam Amacıyla ifşa Grubu Kuran Öğrencilere Soruşturma Başlatıldı

İntikam Amacıyla ifşa Grubu Kuran Öğrencilere Soruşturma Başlatıldı

PAYLAŞ

Bir üniversitede erkek öğrencilerin yer aldığı skandalda İntikam Amacıyla ifşa Grubu Kuran Öğrencilere Soruşturma Başlatıldı

Sosyal medya denildiği zaman aklımıza direk özgürlük, istediğimizi paylaşma gibi konular geliyor. Ancak, bazı yerlerde sosyal medya özgürlüğünü kısıtlamak gerekiyor. Facebook’ta aslında tam olarak bunu yapmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde, dünyanın en çok ziyaret edilen ve en büyük sosyal ağlarından olan Facebook’ta bir skandal ortaya çıktı. Aynı üniversitede okuyan 200 kadar gencin bireşmesi sonucunda intikam amaçlı arkadaşlarını ifşa ettikleri Facebook grubu açılmıştı. Bu grupta yer alan erkek öğrenciler, kızlarla yaşadığı birliktekileri diğer grup üyeleri ile paylaşmış. İntikam pornoların önüne geçmek isteyen Facebook, bu ve bu tarz girişimlerde bulunan kişilerin önüne geçmek adına  yenilikler getirmeyi düşünüyor. University College Dublin okulun adının yer aldığı olayda, 200’den fazla erkek öğrencinin yer aldığı grupta, intikam almak isteyenler, intikam amacıyla bu şekilde bir girişim sergiledi. Aslında “ifşa grubu” olarak da görünen bu grupta hiçbir kız öğrenci gruba alınmadı.

Sadece erkeklerin yer aldığı grupta, kız öğrencilere ait erotik fotoğraf, video ve gizli bilgiler paylaşıldı. Yapılan paylaşımlara birde oylama getiren öğrenciler, kendi aralarında birincileri bile seçti. Grubun ifşa edilmesi ise, bir kız öğrencinin gruba gizlice girmesiyle başladı. İsimleri belirlenen ve gerekli soruşturulmaların açılacağı öğrenciler, kız öğrencilere ait olduğu bilinen gizli bilgiler fotoğraf ve videoların yer aldığı bu grubu kapatmak zorunda kaldı. İsimleri belli olan öğrenciler hakkında gerek okul yönetimi, gerek ismi geçen kızlar işlem başlattı. Bazı erkek öğrencilerin okuldan uzaklaştırıldığı da bilinenler arasında. Üniversitelerde bu tür olayların yaşanması ile beraber Facebook’un bu olayların önünü kesmesi için içerik kontrolü sistemi getireceği iddia edildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.