Ana sayfa Apple FBI iPhone’u Kırmak için Bakın Ne Kadar Ödemiş!

FBI iPhone’u Kırmak için Bakın Ne Kadar Ödemiş!

PAYLAŞ

Bir süredir Apple ve FBI Arasındaki gerginlik, tüm dünya da büyük yankılanmıştı. FBI iPhone’u Kırmak için Bakın Ne Kadar Ödemiş!

FBI ile Apple
arasında uzunca süren bir gerilim vardı. San Bernardino saldırısını gerçekleştiren bir teröriste ait iPhone 5c modelinin kırılması için Apple’a başvuran FBI, Apple’dan olumsuz cevaplar alınca, çareyi güvenlik firmalarına gitmekte buldu. San Bernardino saldırısını düzenleyen Terörist, 14 kişinin hayatını kaybetmesine sebebiyet vermişti. Saldırı tüm dünya da geniş yankılandı.

iPhone 5C’nin şifresinin kırılmasını isteyen FBI, Apple’dan olumsuz cevaplar alınca, Apple ile FBI Arasında gerilim giderek arttı. Aslında Apple, güvenlik politikalarına karşı gelmedi. Yani politikalarında yazan kuralları yerine getirdi. Hatta Google, Facebook ve Twitter gibi büyük firmalar da Apple’a bu tutumundan dolayı destek vermişti. Olayların daha da büyümesi sonrasında, FBI bir güvenlik şirketiyle anlaşma yaptı ve iPhone 5c’yi kırdırdı.

32623467Geçtiğimiz günler de yayınlanan bir habere göre FBI, 1.3 milyon dolar ödeme yaparak, iPhone 5c’yi kırdırmış. FBI’in direktörlerinden James Comey, güvenlik şirketinin ismini vermek istemedi, ancak şirkete verdikleri paranın kesinlikle değdiği konusunda önemli bilgiler verdi.

Ayrıca FBI’in bu zamana kadar ilk defa bu kadar yüksek meblağ da ödeme yaptığı da söyleniyor. FBI’in ödediği 1.3 milyon doların, bir hack olayı için harcanan en büyük para olduğu da bilinenler arasında.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.