Ana sayfa Apple FBI Sırrını Apple ile Paylaşmıyor!

FBI Sırrını Apple ile Paylaşmıyor!

PAYLAŞ

Uzun zamandır gündemleri meşgul eden Apple ve FBI arasındaki gerilim, FBI’ın çözüm bulmasıyla son buldu. FBI Sırrını Apple ile Paylaşmıyor!

FBI, iPhone’u hacklediği günden bu yana nasıl hacklediğini Apple’a söylemiyor. Apple tarafı ise iPhone model telefonların güvenliğinin zedelenmesinden endişeleniyor.

Apple ile FBI arasında geçen hack mücadelesi durmak bilmiyor. Son olarak San Bernardino olayı ile gündemlerdeydi. Bu olayı kısaca hatırlatacak olursak; FBI, Apple’dan olay sırasında kullanılan iPhone’u hacklemesini istemişti. Fakat Apple bunu kabul etmemişti. İstediği cevabı alamayan FBI, telefonu İsrailli yazılım şirketi olan Cellebrite ile anlaşma sağlayarak çözmüştü.

FBI Sırrını Apple ile Paylaşmıyor!

Gelelim şu anki haberimizin ayrıntılarına. Söz konusu iPhone hacklemesini Apple’dan saklayacağını bildiren FBI, telefonu nasıl hacklediğini de sır gibi saklıyor. Güvenlik Açıkları Tarafsızlık Süreci Programına iPhone model telefonun hacklenme yönetiminin FBI cephesinden kayıt edilmesi gerekiyordu. Böyle bir durum olsaydı hem Apple, hem de halk, telefonu hackleme metodunu bilecekti.

FBI tüm bunların önüne geçti. FBI’ın böyle bir karar alması Apple tarafını endişe içerisinde bıraktı. Zira Apple, iPhone’un güvenlik açığının yanlış kişilerin ele geçmesinden korkuyor. Çünkü eğer böyle bir durum olursa şu an kullanılan tüm iPhone telefonların güvenliğinin sarsılacağı düşünülüyor.

Telefonun hacklenmesi için harcanılan para konusunda açıklama yapan FBI Müdürü James Comey, telefonun hacklenmesi için 1.3 milyon dolardan fazla para harcandığını söyledi. Terörist başına yardım eden kişinin tüm bilgileri ve gerçekleşmesi muhtemel hedefler gibi önemli verileri içerisinde bulundurduğu için hükümette anlaşmayı destekliyor. Ancak yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre telefon içerisinde herhangi bir bilgi bulunamadı ve soruşturmanın kapatılacağı yönünde.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.