Ana sayfa Soru - Cevap FLAC Nedir? FLAC Ne İşe Yarar?

FLAC Nedir? FLAC Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Ses dosyalarıyla ilgilenenler için FLAC nedir? FLAC ne demektir? FLAC ne işe yarar? sorularını cevaplandıracağız. Kayıpsız ses dosyası sıkıştırma denilince akla gelen FLAC bu yazımızın konusu. FLAC bir çeşit ses dosyası çeşididir diyerek en basit şekilde belirtelim. FLAC ne demektir derseniz ; Free Lossless Audio Codec şeklinde bir açılımı vardır. Türkçe anlamı kayıpsız ses kodlaması. Waw formatından farkı, kayıpsız, yani düzgün sesleri yüzde 50’ye, 60’a varan oranlarda boyut olarak düşük tutmasıdır.

FLAC’ın ses dosyalarını sıkıştırmasını şöyle örneklendirelim. Örneğin elinizde 5 MB boyuta sahip .wav uzantılı bir ses dosyası var. Bu ses dosyasını FLAC formatına çevirdiğinizde aynı ses kalitesini 1.5 MB ile 2.5 MB arasında boyuta sahip bir FLAC dosyasından alabiliyorsunuz. Üstelik herhangi bir kalite kaybı yaşamadan. Yani FLAC formatının sıkıştırma oranı oldukça yüksek.

Metadata tutma, albümün kapak resmini koyma gibi özellikler içeren FLAC formatının MP3 gibi ses kodlamalarından en büyük farkı seslerin daha net olmasıdır. FLAC’ın asıl tasarım amacı ses dosyalarını kayıpsız biçimde minimum boyuta indirmektir, bu nedenle bir tür Winrar – Winzip görevi görür. FFmpeg’in FLAC uygulaması en hızlı ve en etkili modern kayıpsız ses formatı olarak bilinir. Encode ve decode süreleri oldukça kısa olan bu kodlama biçiminin telif hakkı ödeme zorunluluğu da bulunmamaktadır.

flac-nedir-flac-ne-ise-yarar

FLAC var olduğundan beri CD ve diğer ses medyaları sahipleri için adeta bir kurtarıcıdır çünkü eğer diğer dosyalara zarar gelir, orijinal medyalar kaybolur veya zarar görürse, FLAC kopyalar sayesinde rahatlıkla geri alınabilirler. MP3 gibi kayıplı ses dosyalarında ise bu işlemi aynı şekilde yapmak neredeyse imkansızdır.

Ayrıca Apple cihazlar kullananlar için FLAC doğrudan desteklenmez. Bu tip ses dosyalarını iTunes uygulamasında dinlemek için ekstra yazılımlar gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.