Ana sayfa Soru - Cevap FreeBSD Ne Demek? Nedir? Ne İşe Yarar?

FreeBSD Ne Demek? Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Yeni bir bilgisayar alırken, Linux dağıtımlarını incelerken görülen FreeBSD ne demektir? FreeBSD ne işe yarar? FreeBSD nedir? FreeBSD ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. FreeBSD, Unix (ya da Unix-like) tabanlı bir işletim sistemidir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Berkeley Software Distribution (BSD)’nin araştırma bölümü tarafından yaratılan FreeBSD ilk olarak 1993 yılında piyasaya sürüldü ve bugün en çok kullanan açık kaynaklı sistemlerden biri. Linux sistemiyle büyük benzerlikler gösterse de, aralarında faaliyet alanları ve lisans konusunda iki büyük farklılık vardır. Öncelikle, FreeBSD tamamlanmış bir işletim sistemidir ve içerisinde kernel, aygıt sürücüleri, belgeler yer alıyor. İkincisi ise, FreeBSD’nin kaynak kodları genellikle BSD license izni altında yayınlanır.

FreeBSD‘yi çeşitli şekillerde kullanmak mümkündür. Bunlardan ilki sunucu seçeneğidir. Bu sistemi posta sunucusu, web sunucusu, güvenlik duvarı, FTP sunucusu, DNS sunucusu veya router olarak kullanmak mümkündür.

freebsd-ne-ise-yarar

İlginizi çekebilir : Fedora Nedir? Ne İşe Yarar?

İkincisi ise FreeBSD masaüstü olarak da kullanılabilir. İşletim sisteminin son sürümü geçtiğimiz yıl 14 Kasım tarihinde sunulmuştur ve 31 Aralık 2016’ya kadar da desteklenecektir. Bu sürümde sanallaştırma geliştirmeleri, amd64 için UEFI bootu, UDP Lite protokolü desteği, ZFS performans iyileştirmeleri ve armv6 için SMP desteği yer almaktadır.

İşletim sisteminin resmi web adresi www.freebsd.org‘dur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.