PAYLAŞ

Samsung’un arayüzü TouchWiz‘in Galaxy S5 üzerindeki Android 5.0 Lollipop ve Android 4.4.4 KitKat sürümü arayüz karşılaştırması sizlerle. Lollipop ve KitKat sürümlerine sahip Galaxy S5‘te nasıl tasarım farkları var? Android 5.0 Lollipop sürümünün eski arayüze göre farkları neler? Hepsini ekran görüntüleri ile bu yazıda bulabilirsiniz.

Android 5.0 Lollipop sürümü artık dağıtılmak üzere. Samsung’un en güncel amiral gemisi Galaxy S5 modeli için de Android 5.0 Lollipop sürümü gelecek peki farkları ne olacak? Galaxy S5 modeline gelecek olan Android 5.0 Lollipop sürümünün farklarını ve iyileştirmelerini bu yazımızda bulabileceksiniz. Samsung TouchWiz arayüzü hantallığı ile eleştiri konusu oluyordu ancak görünen o ki tasarımsal değişikliklere Samsung zaten bir süredir hazırlanıyormuş. Resmi olarak Android 5.0 Lollipop sürümü yayınlanmamış olsa da geliştiriciler, TouchWiz’in oldukça iyileştirildiğini dile getiriyor. Bildirim menüsü, Arama ekranı, Kişisel, Mesajlaşma, Ayarlar, Batarya detayları, Uygulama yöneticisi, Hesap makinesi, Saat ve son olarak Galeri menülerinin yeni ve eski sürüm karşılaştırmasına ait ekran görüntülerini ilgili başlıkların altında bulabilirsiniz. Şimdi ilk olarak bildirim menüsü ile başlayacağız.

Bildirim Menüsü

Buradaki en belirgin fark, tasarımda daha minimal çizgiler kullanılmış olması. Gereksiz çerçeveler ve hatlardan kurtulmuş bir arayüz görüyoruz. Daha ufak bir alanda aynı işlemin yapılması sağlanmış. Renk tonlarında daha açık bir mavi tercih edilmiş.

Arama Ekranı, Kişiler ve Mesajlaşma

Uzun zamandır değiştirilmeyen Kişiler ve Arama ekranında değişiklik oldukça fazla. Tasarımsal anlamda daha modern hatlara sahip olan bu ekranlar, yeni TouchWiz arayüzünün en önemli farkı olacak diyebiliriz. Ancak Samsung’un meşhur rehber açarken donma, yavaşlama sorunu çözüldü mü bilmiyoruz.

Ayarlar

Ayarlar ekranında da farklılıklar mevcut. Aslında bu yeniliklerin bir kısmını Galaxy Note 4 modelinde görmüştük yani şaşırtıcı olmadı diyebiliriz. Özellikle bellek kullanım grafiğini beğendiğimizi belirtelim.

Batarya Kullanımı

Batarya kullanım kısmındaki en büyük yenilik, cihazın ne kadar sürede şarj olacağının gösterilmesi. Nexus’larda olan bu özellik, Galaxy S5’e Android 5.0 Lollipop güncellemesiyle gelecek.

Uygulama Yöneticisi

Arka planda çalışan uygulamalar konusunda “Tümünü kapat” tuşunu yine görüyoruz. Onun dışında görünürdeki tek fark, uygulama yöneticisinde yer alan arka planda çalışan uygulamaların görünümü daha modernleştirilmiş ve aralarındaki geçişe hoş bir efekt eklenmiş.

Hesap Makinesi ve Saat

Bir akıllı telefonun belkide en az iyileştirme gereken noktası olan hesap makinesi ve saat kısmında da değişiklikler yapılmış. Yani aslında renklerde daha açık tonlar tercih edilmiş ve tasarım sadeleştirilmiş.

Fotoğraf Galerisi

Şahsen Samsung cihazların en beğenmediğim özelliği olan galeri kısmında iyileştirmeler yapılmış ancak benim gözüme yine güzel gözükmedi. Karar sizin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.