Ana sayfa Mobil Galaxy S6 için Snapdragon 810’un Isınma Sorunu Çözülebilir

Galaxy S6 için Snapdragon 810’un Isınma Sorunu Çözülebilir

PAYLAŞ

Beklenen yeni işlemci Snapdragon 810’un ısınma sorununa daha önce yer vermiştik. Galaxy S6’da ısınma sorunu var mı sorusunun cevabı bu konuya bağlı. Snapdragon 810’un kronik sorunu olan ısıma bir üretim hatasından mı yoksa fabrika hatasından mı kaynaklanıyor bilinmez ancak işlemcide bir ısınma sorunu olduğu kesin. Asıl merak edilen Galaxy S6’da ısınma sorunu olacak mı? Çünkü 2015 yılında piyasaya çıkacak olan akıllı telefonlarda bu işlemciyi göreceğiz.

Geçtiğimiz hafta Snapdragon 810 Kronik Sorunlara Rağmen Üretiliyor! başlığında ele aldığımız Snapdragon 810 işlemcinin ısınma sorunu için Samsung, işlemciyi elden geçirecek. LG G Flex 2 ve Xiaomi Mi Note Pro modellerinde kullanılan işlemci için şimdilerde ısınma sorunu yok sadece normalden daha sıcak çalışıyor gibi söylemler görünmeye başladı. Ancak Samsung’un işlemciyi revize edeceği bilgisinin ortaya çıkmasıyla Snapdragon 810’un ısınma sorunu resmiyet kazandı. Samsung’un bu konuda hassas davranması gerek çünkü Galaxy S6’da ısınma sorunu olursa, cihazın satışları bundan çok kötü etkilenir.

İlginizi çekebilir : Snapdragon 820 ve 815 İşlemci Özellikleri

snapdragon-810-kronik-sorun

Adreno 430 GPU ile gelecek olan Snapdragon 810, 8 çekirdekli 4 + 4 işlemci yapısına ve 64-bit mimariye sahip. Dolayısıyla şimdiye kadar gördüğümüz Snapdragon işlemciler arasında en hızlısı olacak diyebiliriz. Fakat standartların dışında sıcaklıklara ulaşması, skandallara yol açabilir. Zaten geçtiğimiz yıl çıkan LG G3 ve Xperia Z2 modelleri aşırı ısınmalarıyla dikkat çekmişti. Ve bu cihazlar yüksek performans gerektiren işlemlerde uygulamayı yarıda kesiyor, bazen ise telefonlar kendilerini kapatıyordu. Benzer bir sorunun Snapdragon 810 kullanacak olan Galaxy S6’da olması olması muhtemel.

Samsung’un bu konuya el atacağı bilgisi aslında işlemcinin gücünü kısmaktan ibaret olabilir. Çünkü üreticilerin bu işlemciler üzerinde çok fazla oynama şansı bulunmuyor. Frekans hızlarını düşürerek sıcaklığı daha alt seviyelerde tutmaya çalışabilir. Zaten Galaxy S5 satışları firmayı memnun etmemişken, Galaxy S6’da ısınma sorunu olması oldukça kötü olur. Snapdragon 810’un bu sorununu yakından takip etmeye devam edeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.