Ana sayfa Soru - Cevap Gizli Pencere Özelliği Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Gizli Pencere Özelliği Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

PAYLAŞ

İnternet tarayıcıları, bilgisayar kullanımımızın vazgeçilmez unsuru. Dolayısıyla internette artık hayatımızın tam anlamıyla bir parçası. Hangi platformu ve hangi tarayıcıyı kullandığımızın hiçbir önemi yok. Çünkü tarayıcıların hepsi aynı mantıkla çalışan birer internet istemcileri. Tarayıcıların çalışma mantığı, beraberinde bazı güvenlik ve gizlilik sorunlarınıda getiriyor. Çünkü tarayıcılar sürekli olarak sizin ziyaretlerinizi, arama geçmişinizi, girdiğiniz internet sitelerin adreslerini, kullanıcı adlarınızı ve şifrelerinizi kaydediyor.

Yazımızın detaylarına girmeden önce Gizli Pencere ile Gizli Sekme kavramlarının aynı şeyler olduğunu belirtelim. Yani Gizli Pencere = Gizli Sekme şeklinde belirtebiliriz. Hatta bu özellik Gizli Mod olarak bile karşınıza çıkabilir.

gizli-pencere-nedir-ne-ise-yarar-3

Gizli sekme olarak adlandırılan özellik, tarayıcıların içerisinde yer alıyor ve yaptığınız tüm gezinimlerde bilgilerinizi kaydetmiyor. Yani gizli sekmeden bir internet sitesine girip kullanıcı adı ve parolamı hatırla deseniz bile, bir sonraki girişinizde tarayıcı size tekrar bilgilerinizi soruyor. Bu özellik sayesinde tarayıcı kullanımında güvenliği bir adım daha üst seviyede tutabiliyorsunuz.

Şifrelerinizin kaydedilmemesi, sadece bir seferliğine kullanacağınız bir bilgisayarda güvenliğinizin sağlanması, arama geçmişinizi gizlemek, internetten kredi kartı ile yapacağınız alışverişleri daha güvenli hale getirmek için gizli sekme özelliğini kullanabiliyorsunuz.

Günümüzde artık çoğu tarayıcı uygulamasının masaüstü ve mobil sürümlerinde (Android, iOS ve WindowsPhone) gizli sekme özelliği mevcut. Tabii ki her tarayıcıda farklı isimlerle adlandırılabiliyor. Örneğin Google Chrome‘da “Gizli Pencere” olarak adlandırılırken, farklı tarayıcılarda farklı isimlerle görebiliyorsunuz.

gizli-pencere-nedir-ne-ise-yarar-2

Sonuç itibariyle Gizli Pencere modu ile internette gezindiğinizde sizden sonra bilgisayar başına geçecek birisi, sizin hangi bağlantıları ziyaret ettiğinizi ve arama geçmişinizi göremiyor. Aynı zamanda Gizli Sekme modu ile güvenmediğiniz internet sitelerinden veya kredi kartı bilgisi verdiğiniz online alışverişlerinizden daha güvenli bir şekilde korunuyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.