Ana sayfa Soru - Cevap Google Analytics Nedir? Analytics Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Analytics Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Bir internet siteniz varsa günde kaç kişinin girdiğini, ziyaretçilerin nereden geldiğini, sitenizde ne kadar süre geçirildiğini, sitenizde anlık kaç kişi olduğunu öğrenmek için Google Analytics‘ten faydalanabilirsiniz. Bu yazımızda Google Analytics hakkındaki detaylara yer vereceğiz.

Google Analytics, Google tarafından sunulan, web sitelerinin trafik ve trafik kaynakları gibi istatistiklerini sunan bir servistir. Daha çok insanlar tarafından istatistikleri öğrenmek amacıyla kullanılırlar. Temel servis ücretsizdir ama para ödenerek alınan premium sürümü de mevcuttur.

Google Analytics sadece temel istatistikler değil, daha birçok veriyi ayrıntılı şekilde sunar. Bu sayede sitenize referanslardan, arama motorlarından, sosyal ağlardan veya direkt olan gelen ziyaretçileri görebilirsiniz. 29 Eylül 2011 yılında gerçek zamanlı istatistik özelliğini de yayınlayan Analytics’te bir kullanıcı 50 site için ayrı profil açabilir. Gerçek zamanlı istatistik ile sitenizde o an kaç kişi olduğunu ve bu ziyaretçilerin nereden geldiğini görebilirsiniz.

real-time

Web site sahiplerinin vazgeçilmez araçlarından biri olan Analytics, web site sahiplerine en ayrıntılı içerik analizlerinden birini sunmaktadır. Örneğin, sitenin hangi sayfalarının popüler olduğu, ne sıklıkla, kaç saniye – dakika ziyaret edildiği ve sayfaların görüntülenme sayısı gibi.

Google Analytics dünya çapındaki en popüler 10.000 sitenin yüzde 55’lik dilimi tarafından kullanılıyor olsa da, bazı kaynaklarda Analytics takip kodunun siteleri yavaşlattığı iddiasını gördük. Doğru olup olmadığını bilmiyoruz ancak bu konu ilginizi çektiyse araştırabilirsiniz.

Son olarak sitelerin bu detaylı analizi için kullanabileceğiniz tek servisin Google Analytics olmadığını belirtelim. Ücretli ve ücretsiz olarak çok sayıda servis bu işi yapıyor. Bize göre ücretsiz olanlar arasında en başarılı olanı Google Analytics.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.