Ana sayfa Mobil Google Artık Bir GSM Operatörü : Project Fi

Google Artık Bir GSM Operatörü : Project Fi

PAYLAŞ

Google Project Fi duyuruldu. Google artık resmen bir GSM operatörü oldu. Google’ı GSM operatörü yapan Project Fi hakkında bilgiler haberimizde. Google Project Fi nedir? Google Project Fi ne işe yarar? ve Google Project Fi nasıl kullanılır? sorularıyla enine boyuna Google’ın GSM operatörlüğü servisini inceleyeceğiz.

Kısa bir süre önce yapılan açıklama ve yayınlanan tanıtım videosuyla Google’ın GSM operatörlüğü hizmeti vereceği Project Fi duyuruldu. Daha önce gündeme gelen bu durum artık resmileşti. Google zaten bir süredir bu tarz bir hizmetin üzerinde çalışıyordu.

Google Project Fi Nedir?

google-project-fi-ne-ise-yararGoogle Project Fi, Google’dan alacağınız bir SIM kart ile sağlanan operatör hizmeti. Ancak Google bu hizmet için T-Mobile ve Sprint isimli dev GSM operatörlerinin desteğini alıyor. Yani altyapı desteğini T-Mobile ve Sprint veriyor. Özel bir SIM kart ile sağlanan Google Project Fi’ın farkı aynı zamanda sınırsız Wi-fi desteği.

Google, standart GSM operatörü hizmetine ek olarak bir de Wi-fi yani kablosuz internet ağı desteği sunuyor. Bunun için 1 milyondan fazla Wi-fi noktasıyla anlaşılmış durumda. Project Fi SIM kartı ile hem 4G üzerinden hem de Wi-fi üzerinden 7 gün 24 saat kesintisiz internet erişimi Google tarafından garanti ediliyor. Özel SIM kart sayesinde telefonunuz her zaman en hızlı interneti kendisi otomatik seçiyor. Yani siz bağlanmak istediğiniz Wi-fi ağını artık seçmiyorsunuz. Google Project Fi SIM kartı, bulunduğunuz ortama göre en verimli bağlantıyla akıllı telefonunuzu eşleştiriyor. Daha detaya inmeden önce Google Project Fi’nin tanıtım videosunu verelim, ardından devam edelim.

Google Project Fi Kaç Para?

Google Project Fi’nin abonelik ücreti aylık 20 Dolar. Yani sürekli olarak 20 Doları ödüyorsunuz. 20 Dolar içerisinde sınırsız konuşma ve sınırsız SMS gönderimi, sınırsız uluslararası SMS gönderimi var. Uluslararası telefon görüşmeleri ek ücrete tabii ancak uygun fiyatlı olacağı söyleniyor. 20 Dolarlık sabit ödemenin içerisinde internet erişimi yok. İnternet erişimi istiyorsanız ek para ödüyorsunuz.

1 GB internet paketi için ek olarak 10 Dolar ödüyorsunuz. 20 Dolar sabit ödemeyle birlikte toplamda 30 Dolara geliyor. Her ek 1 GB yine 10 Dolar olarak ücretlendiriliyor. Bu fiyatlara vergiler dahil değil.

Google Project Fi Nasıl Kullanılır?

google-project-fi-nexus-6Google Project Fi, kendine özgü bir SIM kart teknolojisine sahip. Bu SIM kart teknolojisi şuan sadece Nexus 6 modelinde var. Yani Google bu proje için Nexus 6’yı özel olarak ürettirmiş. Başka bir telefonla Google Project Fi kullanamıyorsunuz.

Google Project Fi’yi kullanmak için Amerika’da olmanız gerekiyor. Ancak bu sayede 1 milyondan fazla Wi-fi noktasına erişim sağlayabiliyorsunuz. Project Fi aynı zamanda  120 ülkede kapsama alanı garantisi veriyor.

4G ve Wi-fi arasında sürekli ve hızlı olan bu geçişin son derece güvenli olduğu vurgulanıyor.

1 YORUM

  1. Proje sağlammış google bunu da bir köşeye bırakmazsa güzel işler çıkartabilir ya da çıkabilir diye düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.