Ana sayfa Soru - Cevap Google Authenticator Nedir? Authenticator Ne İşe Yarar?

Google Authenticator Nedir? Authenticator Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Google Authenticator, Google firması tarafından çıkarılmış bir güvenlik yazılımıdır. Authenticator ne işe yarar? Authenticator nasıl kullanılır ve Authenticator nedir? Google Authenticator servisi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Zaman bazlı, tek seferli şifre logaritması temel alınarak hazırlanmıştır ve program altı – sekiz rakamdan oluşan bir seferlik şifre vererek güvenliği sağlar. Bunu tıpkı online bankacılık servislerine girerken oluşturulan tek seferlik SMS şifresine benzetebilirsiniz. Google bunu API desteği ile her serviste kullanılabilir hale getiriyor.

Kullanıcılar Authenticator‘ı kullanırken, Google servislerine ve diğer sitelere girmek için aynı zamanda belirledikleri kullanıcı adı ve şifreyi de girerler. Google Authenticator aynı zamanda üçüncü parti uygulamalar için, örneğin şifre yöneticileri ve dosya saklama servisleri için de yeni kodlar üretebilir. Ayrıca Google Authenticator‘ın önceki sürümleri açık kaynaklıydı.

google-authenticator-ne-ise-yarar

Dropbox‘tan tutun Facebook’a kadar birçok farklı serviste yararlanabileceğiniz bu güvenlik uygulamayı insanlar genellikle akıllı telefonlarında kullanmaktadırlar. Google Authenticator Android, Blackberry ve iOS sürümleri için destek sağlamaktadır. Daha önce sizlere tanıttığınız DigitalOcean isimli hosting şirketinde de bir güvenlik önlemi olarak Google Authenticator kullanılabiliyor.

Kısaca temel işleyişinden bahsetmek gerekirse ; Google Authenticator desteği sağlayan bir servise öncelikle kayıt olurken belirlediğiniz şifreyi giriyorsunuz. Daha sonra sizden ikinci bir şifre isteniyor. Bu şifreyi de Google Authenticator uygulasını telefonunuzdan açarak alıyorsunuz. Bu şifre her girişinizde değişiyor. Böylece tam anlamıyla bir güvenlik sağlanmış oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.