Ana sayfa Bilim Google Bilim Yarışmasında İki Türk Öğrenci Ödül Aldı!

Google Bilim Yarışmasında İki Türk Öğrenci Ödül Aldı!

PAYLAŞ
Google Bilim Yarışmasında İki Türk Öğrenci Ödül Aldı

Google tarafından düzenlenen Bilim ve mühendislik fuarı sonrasında Google Bilim Yarışmasında İki Türk Öğrenci Ödül Aldı! İşte detaylar.

Dünyanın farklı ülkelerindeki 13-18 yaş arası öğrencilerin internet üzerindeki katılımı ile Google’ın Bilim ve mühendislik fuarı gerçekleşti. Fuarda yer alarak ülkemizi gururlandıran İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer projeleri ile ödül almayı başardı.

Google bilim ve mühendisliğe bir hayli fazla önem veriyor. Bu zamana kadar farklı farklı bir çok yarışma ile karşımıza çıkan Google, fuarda beğenilen projelere ödül verdi. İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer internet üzerinden düzenlenen yarışmanın ödül törenin de karşımıza çıktı. Çevresel bir proje ile yarışmaya katılan öğrencilerimiz projeleriyle dikkatleri üzerinde topladı. Güçlendirilmiş beton binaların patlamalara ve alınan darbelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlayacak olan proje doğa dostu bir yöntemi barındırıyor.

Google Bilim Yarışmasında İki Türk Öğrenci Ödül Aldı!

Google’ın önem verdiği noktalardan bir tanesi de çevreci ve doğa dostu projelerdi. Topluluk ödülüne layık görülürken aynı zamanda projenin detaylarıyla gelecekte büyük oranda kayıpları önlemeyi amaçlıyorlar. Baktığımız zaman özellikle de depreme elverişli bölgeler de kullanıldığı takdir de oldukça faydalı bir proje olduğunu söyleyebiliriz.

Community Impact Award yani Topluluk Etki ödülleri ile bu tarz projelere ev sahipliği yapan Google, gelecek hakkında bir çok projeye destek verdiğini de açıkladı. Bu tarz bir yarışma ile çevre veya sağlık kaynakları baz alınarak topluma faydalı olmayı amaçlayan projeler ödüllendiriliyor. Bu da gelecek hakkında kaygıların önüne geçileceğini gösteriyor.

Google Bilim Yarışmasında İki Türk Öğrenci Ödül Aldı

Google yarışmasında ödül alan 2 Türk öğrenci İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer projelerini hayata geçirdiği takdir de gelecekteki en büyük sorunlardan bir tanesi çözülmüş olacak. İkili tarafından yapılan Proje de Duvarların içerisine enerji emme özelliklerinden dolayı alüminyum içecek kutuları konuluyor. Böylelikle binaların dirençleri daha da arttırılmış oluyor, bir çok sorunun önüne geçilirken daha sağlam binalar yapılıyor.

İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer’in projelerinin detaylı halini merak edenler olabilir. Merakınızı gidermek adına Google tarafından açılan bir internet sitesi var. Buradaki linke tıklayarak bu internet sitesinden ilgili projeyi detaylı bir şekilde 1. ağızdan dinleyebilirsiniz. Ülkemizi bu anlamda gururlandırdıkları için kendilerine teşekkür ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.