Ana sayfa Soru - Cevap Google Cardboard Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Cardboard Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Sanal gerçeklik gözlüğü sahibi olmak artık çok kolay. Google Cardboard ile kartondan kendi sanal gerçeklik gözlüğünüz yapabilirsiniz. Google Cardboard nedir, Cardboard ne işe yarar, Cardboard nasıl yapılır ve Cardboard nasıl kullanılır gibi detaylarla, enine boyuna inceliyoruz. Google’ın uygun fiyatlı sanal gerçeklik gözlüğü, Google Cardboard olarak adlandırılıyor. Son yılların popüler konularından biri olan sanal gerçeklik konusuna Google’ın gözünden bakmak için Google Cardboard kullanabilirsiniz. Şimdi Google Cardboard hakkında detaylara geçelim.

Geçtiğimiz yıl duyurulan Google Cardboard, bilişim dünyasının yıllardır peşinde koştuğu bir hayali gerçekleştiriyor. Sanal gerçeklik gözlükleri 1980’li yıllardan beri var ancak herkesin ulaşabileceği şekilde bir ürün piyasada yoktu. Son yıllarda Oculus Rift bu konuda hayli ön plana çıkmıştı. Ancak Oculus Rift halen daha geliştirilmekte olan ve ucuz olmayan bir ürün.

Google Cardboard Ne İşe Yarar?

Google Cardboard dediğimiz şey, çizimini Google’ın yaptığı ve şemalarını ücretsiz olarak paylaştığı bir sanal gerçeklik gözlüğü. Google’dan bu şemaları ücretsiz olarak indirip, standart bir A4 kağıt ile çıktı alıp, bir kartonun üzerine koyup belirlenen yerlerden kartonu keserseniz, kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü yapabiliyorsunuz. Tabii 2 adet lens ve bir mıknatısa ihtiyacınız var.

google-cardboard-nasil-kullanilir

Kendiniz yapmak istemiyorsanız, Google Cardboard‘u uygun sayılabilecek fiyatlara satın almanız mümkün. 10 dolardan başlayan fiyatlarla Google Cardboard sahibi olabilirsiniz. İster kendiniz yapın, ister hazır satın alın, Android işletim sistemli bir akıllı telefonla sanal gerçeklik deneyimi yaşamanız mümkün. Aşağıda listelediğimiz uygulamaları kullanarak bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bir teknolojiyi çok uygun bütçelerle evde kullanabilirsiniz.

Google Cardboard Uygulamaları

Google Cardboard, içerisine Android işletim sistemli akıllı telefonunuzu koyduğunuzda, telefonunuzun NFC özelliğini de açarak sanal gerçeklik gözlüğü işlevine bürünüyor. Bunu yapabilmek için telefonunuza Google Play Store üzerinden Cardboard uygulamanızı indirmeniz gerekiyor. Google’ın resmi ve ücretsiz uygulaması olan Cardboard’u indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Tabii farklı uygulamalar da var.

Google Cardboard Sanal Gerçeklik

Shadowgun VR ve Tuscany Dive gibi uygulamaları kullanarak da Google Cardboard’dan faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki uygulamalar, Google Cardboard sanal gerçeklik gözlüğünü desteklemektedir :

  • Proton Pulse,
  • Tilt Brush Gallery,
  • Paul McCartney,
  • VR Cosmic Roller Coaster
  • Insurgent VR

Destekleyen diğer uygulamalar için buraya tıklayabilirsiniz.

Google Cardboard’u Satın Almak

Hazır Google Cardboard Modelleri

Google Cardboard’u yukarıda bahsettiğimiz şekilde yapabilir veya hazır yapılmış olarak satın alabilirsiniz. Şemaları alıp Cardboard üreten bazı tedarikçiler var. Bu tedarikçilerden bir kısmı Google tarafından resmi olarak öneriliyor. Resmi olarak Google Cardboard üreten firmalara buradan ulaşabilirsiniz.

Google Cardboard Nasıl Yapılır?

Google Cardboard Şeması

Yukarıda bahsettiğim satın alma yöntemi haricinde, el becerilerinize güveniyorsanız ve bir optikçiden lens alırsanız, kendi Cardboard’unuzu kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için Google işleri kolaylaştırmış ve oldukça detaylı PDF dosyalarını ücretsiz olarak sunmuş. Google Cardboard yapma kılavuzunun 1.2 versiyonunu indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Google Cardboard Kullanım Videosu

Türkçe olarak Cardboard hakkında yapabileceğim açıklamayı yaptım umarım faydalı olmuştur. Eğer nasıl kullanıldığını merak ettiyseniz, aşağıdaki videodan detaylı olarak izleyebilirsiniz. Fakat video Türkçe değil, İngilizce. İyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.