Ana sayfa Apple Google’ın CEO’su Şifre Kırmayan Apple’ın Yanındayız Dedi

Google’ın CEO’su Şifre Kırmayan Apple’ın Yanındayız Dedi

PAYLAŞ

FBI kısa zaman önce bir teröriste ait cihazın kırılmasını talep etmiş, ancak Apple bunu reddetmişti. Google’nin CEO’su Şifre Kırmayan Apple’nin Yanındayız Dedi

FBI uzun zamandır yaptığı araştırmalar sonucunda, Amerikayı kana bulayan bir teröriste ulaştı. ABD’de 2015 yılının sonlarında yaşanan terör olaylarında FBI yaptığı aramalar neticesinde teröristin kullandığı telefonun Apple’a ait iPhone 5c olduğunu belirlemiş, cihazın şifresini kırmak içinse günlerdir uğraşmıştı. Teröristin kullandığı Akıllı telefon’un şifresini kıramaması üzerine, FBI’nin Apple’dan yardım istemesi, ancak Apple’nin şirket kuralları sebebiyle FBI’ya destek olmaması günlerdir gündemde yer alıyor. Tim Cook alınan kararı basına duyururken, bu duyuru tüm dünyada destek gördü.

Ancak her ne kadar ABD’nin donanması en iyi güvenlik birimlerinden de olsa FBI cihazın şifresini kıramadı. Buna karşılık Apple’dan yardım isteyen FBI, Şirketin CEO’su Tim Cook tarafından reddedildi. Bu olayın ardından Apple’in resmi internet sitesinden açıklama yapıldı ve şirket kurallarının çiğnenmeyeceğini ve Apple’nin bu konudaki tavrının net olacağını belirtti. Apple’ın resmi olarak internet sitelerinden yaptığı açıklamaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Tim Cook’un yaptığı açıklamadan sonra olayla ilgii Google’ın CEO’su Sundar Pichai’de resmi twitter hesabı üzerinden, Apple’ın yanında olduğunu şu tweetler ile belirtti ;

Sundar Pichai 11/5 : Tim Cook önemli bir paylaşım yaptı. Şirketlerin hack işlemleri için zorlanması, birçok kullanıcının gizliliğini tehlikeye atabilir.
Sundar Pichai 22 /5 : Hukuk ve istihbarata ait birimlerin halkın korunması adına ve Terörin engellenebilmesi adına önemli adımların attığını biliyoruz.
Sundar Pichai 3

3/5 : Bilgilerinizi güvende tutmak için güvenlik duvarları örüyoruz ve sadece hukuk karşısında bilgilerinizin erişimine izin veriyoruz. Sundar Pichai 44/5 : Ancak şirketlerden kullanıcılarının bilgilerinin hacklenmesini istemeye karşılık izin istemek tamamıyla başka bir şey. Bu oldukça rahatsız edici.
Sundar Pichai 55/5 Bu önemli konu hakkında düşüncelerinizi açık tartışmalarda dile getirmesinizi bekliyoruz.

Google’ın CEO’sunun akşam saatlerinde Twitter’da yayınladığı bu tweet sonrasında akıllardaki birçok sorun da çözülmüş oldu aslında. Yani sadece bu tavrı Apple değil bir çok şirket benimsiyor. Aslında her ne kadar konu sadece Apple’ı ve FBI ilgilendiriyormuş gibi görünsede, ortada gerçekten büyük bir konu var. Yani Apple eğer ki bu isteğe olumlu bir şekilde yanıt vermiş olsaydı, ilerleyen zamanlarda aynı durum Facebook’un, Twitter’ın yada Google gibi şirketlerin başına geldiğinde onlarda olumlu bir cevap vermek durumundaydı. Apple’ın gizlilik politikaları gayet net. Bana göre Tim Cook’ta gerçekten gerektiği gibi davranmış. Şimdi çıkıpta Apple o kadar insan öldürmüş birini koruyor diye düşünenler olabilir. Ancak Apple, o kişi değil, kişinin kullandığı “iPhone 5c” cihazını koruyor, aynı zamanda Gizlilik politikasını da..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.