Ana sayfa İnternet Google Çin’de Birkaç Saatliğine Kullanıma Sunuldu!

Google Çin’de Birkaç Saatliğine Kullanıma Sunuldu!

PAYLAŞ

Uzun zamandır Çin hükümeti tarafından uygulanan politikalar sonucunda Yasaklı Olan Google Çin’de Birkaç Saatliğine Kullanıma Sunuldu!

Çin’deki gerici politikaların sonuçlarından doğan, Google ve hizmetleri engeli, 2012 senesinde ilk olarak başlamış, daha sonrasında ise yönetim tarafından bugüne kadar kalıcı olarak engellenmişti. Çin’de baskıcı bir yönetim bulunuyor ve bu yönetim tüm halkı egemenliği altında tutmak, izlemek istiyordu. Ancak Google, kullanıcıların verilerini gizli tuttuğu ve yasalar aykırı davrandığı için uzunca bir süredir Çin’de kullanılmıyordu.

Çin hükümeti, aynı FBI’ın şu anda Apple’a uyguladığı gibi bir baskı ile Google’ın karşısına çıkmış ve Google’dan kullanıcı verilerini vermesi adına teklifte bulunmuştu. Böylelikle Çin’de Google’ı ve google hizmetlerini kullanan her birey takip edilebilir olacaktı. Ancak Google, gizlilik politikasında yer alan maddeleri göstererek, böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylemişti. Çin hükümeti de yasalara aykırı davrandığı için Google’a engel koymuş, böylelikle Çin’de Google kalıcı olarak engellenmişti.

Google Çin'de Birkaç Saatliğine Kullanıma Sunuldu  2

Google Çin’de Birkaç Saatliğine Kullanıma Sunuldu

2013 yılından bu yana tamamen engelli olan Google, Çin’deki insanların çeşitli metodlarla giriş yapması ile kullanılıyordu. Bunun dışında Google hiçbir şekilde kullanılmıyordu. Google, geçtiğimiz gün Asya ülkelerindeki veri akışını sağlayan serverlerini taşıma işlemini gerçekleştirdi. Bu işlem sonrasında haliyle serverlerin adresi de değişmiş oldu. Çin’deki yetkililerin yeni sunucularn adresini bulması biraz zaman alınca, 1 saatliğine Çin’de Google serbest oldu.

Saat 23:30’da başlayan google girişi, 1:15’te yetkililerin yeni serverları yasaklaması ile son buldu. Çin’de sadece Google değil, Youtube, Gmail ve daha bir çok Google servisi yasaklı. Eğer bir kaç metodu uygulayıp Çin hükümetinin kararını hiçe saymazsanız, Google ve servislerine hiçbir şekilde erişim sağlanmıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.