Ana sayfa Uygulama Google Hangouts Görüşme Kalitesini Arttırmak için Yenilenecek

Google Hangouts Görüşme Kalitesini Arttırmak için Yenilenecek

PAYLAŞ

Uzun zamandır kullanıcıların videolu ve sesli görüşmelerde sorun yaşadığı biliniyordu. Google Hangouts Görüşme Kalitesini Arttırmak için Yenilenecek !

Google, Hangouts servisi için kolları sıvazladı ve nihayet bir güncelleme yapmaya karar verdi. Hangouts’da bir takım güncelleme sinyalleri verildi. Özellikle Android kullanıcılarının en büyük şikayeti Hangouts’da videolu ve sesli görüşme yaparken birçok sorunun ortaya çıkmasıydı. Google bu sorunlara çözüm odaklı yaklaşarak, kullanıcılardan gelen şikayetlere yanıt verdi. Artık Hangouts’da Peer-to-Peer mimarisi kullanılacak.

Peer2Peer Mimarisi Nedir ? Ne Değişecek ?

Kısaca Peer-to-peer nedir diye baktığımız zaman, Uçtan uca iletişim diye çevirebiliriz. Bu mimari, iletişimi daha da hızlı bir hale getiriyor. Hangouts’da mümkün olduğunda çağrı kalitesini ve hızı arttırmak adına böyle bir mimarinin kullanılacağı da Google yetkilileri tarafından doğrulandı. Çağrı kalitesinin arttırılması ile tek sorun ortaya çıkıyor o da bu mimari ile beraber kullanıcıların IP adreslerinin görünür olması. Böylelikle IP adresi ile konum tahmini de yapılabiliyor.

Google Hangouts’da görüşme yaparken görüşme kalitesinden dolayı sinirlenen herkese : “Google Hangouts’un iOS ve Android uygulamasında ciddi derecede iyileştirmelerin yapılacağını” söyleyebiliriz. Ayrıca p2p bağlantıyı kullanan bir diğer uygulama Skype, p2p mimarisinin eksiği olan IP gösterilmesini de, mimariyi kullandıktan kısa bir süre sonra gizledi. Skype böylelikle p2p ile çağrı hızı arttırılırken kişilerin IP adresi gizlenerek, daha da güvenli bir uygulama halini aldı. Hangouts için şu anda IP gizlemesi hakkında herhangi bir haber yok. Ancak p2p bağlantı kullanıldıktan kısa bir süre sonunda kullananların IP’sinin gizleneceği iddia ediliyor. Zaten En doğrusu da bu olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.