Ana sayfa İnternet Google TİB Tarafından Dolaylı Olarak Engellendi!

Google TİB Tarafından Dolaylı Olarak Engellendi!

PAYLAŞ
Google TİB Tarafından Dolaylı Olarak Engellendi!

Türkiye genelinde yaşanan internet gecikmesinin sebebini ararken sonunda asıl cevabı bulduk : Google TİB Tarafından Dolaylı Olarak Engellendi!

Daha öncesinde internet sitemizde Türkiye genelinde internet erişimlerinde problem yaşandığını şuradaki haberimizde belirtmiştik. Bu haberimizden sonra Türk Telekom yetkililerini arayıp sorunun ne olduğu hakkında bilgi istedik, onlar da genel bir güncelleme olduğunu ve bu yüzden Türkiye genelinde internette yavaşlamaların meydana geldiğini söyledi. Her ne kadar bu açıklama yapılmış olsa da maalesef ki daha sonrasında karşımıza çıkan bir durum gerçekleri de gözler önüne serdi.

Google TİB Tarafından Dolaylı Olarak Engellendi! Peki Google’a nasıl giriş yapıyoruz? Neden sadece internet yavaş? bu soruların cevabına da gelin aşağıda yanıt arayalım.

Google TİB Tarafından Dolaylı Olarak Engellendi!

Biliyorsunuz ki internet sitelerine giriş yaptığımız da bu girişler önbelleğe kayıt olur. Cache dediğimiz bu hizmet, internet sitelerinin daha hızlı açılmasına kadar bir çok işe yarıyor. Dünyanın en büyük arama motoru Google’ın web önbellekleme servisi Telekomunikasyon İletişim Başkanlığı – TİB tarafndan engellendi. Bu yüzden de Google ve Google servislerine erişim sağlanması oldukça uzun sürüyor.

Bugün 14:30 sonrasında yapılan erişim engeli sonrasında Youtube, Gmail, Google, Google Adsense, Analytics gibi hizmetlere girişlerde sorun yaşanıyor. Google’ın bir çok hizmeti ve ana site dahil olmak üzere bir çok serviste yaşanan erişim probleminin altında yatan sebep ise Google’ın Dolaylı olarak TIB tarafından engellenmesi.

TİB tarafından alınan kararda şunlar yazıyor : “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonrasında bu internet sitesi (webcache.googleusercontent.com) hakkındaki Telekomünikasyon iletişim başkanlığının 15/06/2016 taihl ve 490.05.01.2016.-85787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon iletişim Başkanlığı tarafından İdari Tedbir uygulanmaktadır.” Yapılan açıklama da gösteriyor ki, aslında yavaşlığın asıl sebebi bu. Çünkü Google TIB Tarafından Dolaylı Olarak Engellendi!

Google’ın webcache servisi, arama motoruna kayıtlı internet stelerini önbellekleyerek, sitelerin sayfalarının, görsellerinin ve içeriklerinin kaydediliği bir yer ve bu sitelerin içerikleri de dahil olmak üzere daha hızlı bir şekilde açılması sağlanıyor.

TİB tarafından alınan bu karar sonrasında da maalesef ki bu yavaşlık karşımıza çıkıyor, gecikmeler hatta erişim problemleri yaşanıyor.

Yavaşlık Problemine Karşı Çözüm! 

İnternette Google’ın dolaylı olarak engellenmesi sonrasında yavaşlık sorununa çözümler de gecikmedi. VPN servisleri kullananlar interneti hızlı bir şekilde kullandığını belirtti. Eğer sizin de internetiniz yavaş ve sayfaları açarken uzun bir süre geçiyorsa, VPN programları kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu VPN programlarını kullanarak webcache servisine yapılan erişim engelini de ortadan kaldırdığımız için, internetin hızlandığını gözlemlemek mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.