Ana sayfa İnternet Google’da İşinizi Kolaylaştıracak 6 İpucu

Google’da İşinizi Kolaylaştıracak 6 İpucu

PAYLAŞ

Google’ı gün boyunca sürekli güncel olarak kullanıyoruz. Sürekli olarak kullandığımız Google’da aramalarımızı biraz daha kolaylaştırmak veya Google’ın bir çok özelliğinden yararlanmak gerekiyor. Bu Makelemizde Google hakkında bilmediğiniz aramalarınızı kolaylaştıracak ipuçları ve Google’ın diğer özelliklerinden bahsettik.

1) Tırnak İçinde Arama ”Alexander Bell” (Tırnak İşareti İle)

Aradığınız sonuçları daha iyi bir şekilde sıraya sokabilmek için tırnak işareti ile aramaya başlayın. Örneğin Google’ın verdiği örnekle açıklamak gerekirsek “Alexander Bell” ifadesi arandığında, Alexander G. Bell ifadesini içeren sayfalar görüntülenmez.

2) İstemediğiniz Arama Sonuçları İçin – Koyun

Google’da arama yaparken istediğimiz sonuca ulaşmak bazen çok kolay olmuyor. Örneğin herhangi bir konuda arama yaparken farklı konularda ortaya çıkıyor. Ve istediğimiz sonuca ulaşmak zorlaşıyor. Bunu kolaylaştırmak için karşınıza çıkan gereksiz konu başlıklarını Google arama kutucuğuna İşareti ile yazarsanız arama sonuçlarından çıkarılacaktır. Örneğin Microsoft Lumia 535 Türkiye’de Satışa Çıktı! ile ilgili haber araştırması yapıyoruz. Ve Google’da Teknovi’nin çıktığını gördük ancak biz bunu arama sonuçlarında istemiyorsak arama kutucuğuna ”-Teknovi.com” yazıyoruz. Aynı şey anahtar kelimeler içinde geçerli. Örneğin ”-Teknovi” bu şekilde Teknovi kelimesi ile ilgili hiç bir şey arama sonuçlarında gözükmeyecek.

3) Google Hesap Makinesi Özelliği

Daha önceki haberimizde Yandex Geometri Sorularını Çözebiliyor adlı haberimizde Google’ın hesap makinesi özelliğinden bahsetmiştik. Daha çok detayına inersek Google arama kutucuğuna ”5+5” yazdığınız zaman bu işlemin sonucu Hesap makinesiyle birlikte karşınıza çıkar. Örneğin bir işlemi çarpmak istiyorsanız ”5*5” yazmanız yeterli. Eğer kullandığınız tarayıcı Google Chrome ise Link kısmınada direkt yazarak daha hızlı halledebilirsiniz.

4) Döviz Dönüştürücü

Google’ın bir diğer önemli özelliği ise Döviz dönüştürücü olarak kullanılabilmesidir. Örneğin Google arama kutucuğuna 40 Dollar to try yazarsanız sizlere 40 Doların kaç Türk Lirasına denk geldiğini söyleyecektir. Aynısını diğer para birimlerini karşılaştırmak içinde yapabilirsiniz.

5) Site:Teknovi.com Android Haberleri

Google’ın bir diğer aramayı kolaylıştıran özelliği Arama kutucuğuna Site: yazarak arama yapmak istediğiniz sitenin linkini yazın boşluk bırakarak o sitede arama yapmak istediğiniz cümle veya kelimeyi yazın. Örneğin başlıkta görüldüğü gibi.

6) Google Tarafından Kaydedilen Aramalara Gözatın

Google’da yaptığınız her arama Google tarafından kaydedilir. Tabi yaptığınız aramaların kaydedilebilmesi için Gmail hesabınızın açık olması gerekiyor. Bu özellik sayesinde en çok hangi saatte arama yaptığınız, en çok neleri araştırdığınızı ve hangi siteleri ziyaret ettiğinizi görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.