Ana sayfa Apple Google’dan iOS Cihazlara özel Klavye: Gboard

Google’dan iOS Cihazlara özel Klavye: Gboard

PAYLAŞ

Google iOS klavyesini sonunda yayınladı. Google’dan iOS Cihazlara özel klavye: Gboard hakkında detaylar ve klavyenin kullanımı, haberimizde!

Kısa zaman önce Google’ın iOS cihazlar için klavye geliştirdiği haberlerini okumuştuk. Sonunda iOS için geliştirilen klavyenin detayları ortaya çıktı. Google geçtiğimiz günlerde, arama motoru ile senkronizasyonlu bir şekilde çalışabilen yeni bir klavye tanıttı.

Gboard adı altında iOS cihazlara gelen klavye, internette site, görüntü ya da gif arama işlemini klavyeden çıkmadan gerçekleştirebiliyor. Çalışma mantığı oldukça basit olan bu klavye, özellikle de mesajlaşmayı çok kullanan, bunun yanı sıra, sorulan bir soruya daha hızlı cevap vermek isteyenler için geliştirilmiş.

Google’dan iOS Cihazlara özel Klavye: Gboard

Klavyeden çıkmadan internette arama yapabildiğiniz klavye uygulaması, mesaj yazarken üstte yer alan Google simgesine tıkladığınızda aktif hale geliyor. Örnek olarak internette bir adres aramak istediğinizde Google’ın G simgesine tıklayarak, klavye içerisinde işlemi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylelikle birileriyle yazıştığınız zaman aklınıza takılan ya da sorulan sorulara daha hızlı bir şekilde internetten bakıp, cevap verebiliyorsunuz. Uygulamanın tanıtımını içeren videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz ;

Google’dan iOS cihazlara özel Klavye Gboard , şu anda ülke bazlı yayınlanmaya başladı. Mart ayında çalışmalarına başlanılan klavye, oldukça hızlı bir şekilde geliştirildi. Ülkemizde şu anda yayınlanmayan klavye uygulaması, kısa zaman içerisinde Türkiye’deki iOS cihazlarda da yayınlanacak. Şu anda AppStore’a giriş yapıp arama yaptığınızda eğer cihazınızın bölgesi ABD vs. değilse, uygulamayı indiremezsiniz.

Klavye de sadece arama yapılmıyor, görsel, emoji ya da gif araması yapmakta mümkün. Bu yüzden çok amaçlı olduğunu söyleyebiliriz. Hem zamandan tasarruf ettiren, hem de daha işlevsel bir hal alan iOS klavyeli Gboard’un kısa zaman içerisinde yüksek indirme sayısına ulaşacağını tahmin edebiliyorum. Şahsen ben gayet mantıklı ve yerinde buldum. Diğer klavyeler de bu tarz bir özellik olmadığı için, diğer uygulamalarda olmayan bu özellikle aralarından kolayca sıyrılacaktır.

Klavye uygulamasının yaklaşık 1 ay içerisinde ülkelere dağıtılacağı belirtiliyor. Şu anda ABD başta olmak üzere bir kaç farklı ülkede yayınlanan GBoard isimli Google’ın iOS cihazlara özel klavyesini şuradaki bağlantıya tıklayarak AppStore’da görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.