Ana sayfa Bilim Google’ın Bedava İnternet Dağıtma Projesi Testleri Geçti

Google’ın Bedava İnternet Dağıtma Projesi Testleri Geçti

PAYLAŞ

Project Loon, ünlü arama motoru Google’ın hayatımızı kolaylaştırmak için hayatımıza sokmaya hazırlandığı yeni bir teknoloji. Balonlar üzerinden ücretsiz internet bağlantısını herkes için sunmayı hedefleyen Google, geliştirdiği projenin ilk testlerini başarılı bir şekilde atlattı.

Avustralya’da yapılan testlerin başarılı geçmesinin hemen ardından yerel telekomünikasyon hizmeti veren Telstra firması ile anlaşan Google, testlerin devamı niteliğinde internet dağıtılacağını duyurmuş oldu. Telstra günde tam 20 adet Google balonu ile hizmet verebileceğini onayladı.

project-loon-feature

Testlerin ilk başladığı yıllardan bu yıllara kadar geçen süre içinde Google, balonların artık ilk testlerden neredeyse 10 katı daha uzun süre boyunca havada durdurabildiğini söyledi. Son yapılan test ile birlikte elde edilen rekor balonların 100 ile 130 gün boyunca havada asılı kaldığı yönünde. Google balonları bugüne kadar yapılan bu denemelerde tam olarak 3 milyon km yol elde etmiş oldu.

Daha önce ücretsiz internet erişimi sağlayacağını duyuran Facebook’un projelerinden çok daha başarılı bir şekilde ilerleyen Google, bu projeyle de teknoloji sektöründe tekrar rakipsiz olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.