Ana sayfa Sektörden Google’ın Robot Köpeği Spot Gerçek Köpek Fidoya Karşı

Google’ın Robot Köpeği Spot Gerçek Köpek Fidoya Karşı

PAYLAŞ

Yeni nesil teknolojilerin yanı sıra, robotik alana da yönelen Google’ın Robot Köpeği Spot Gerçek Köpek Fidoya Karşı Karşı Meydan okudu

Google’ın son 5 yıl içerisinde robotik alana yönelmesi ile beraber farklı tarzlarda robotlar, cihazlar karşımıza çıktı. Boston Dynamics şirketine önce yatırım yapan, daha sonrasında ise satın alan Google, Dünyanın en büyük robotik üretim yapan şirketi haline geldi bile. Boston Dynamics’in alt şirketi Boston Robotics, Atlas isimli robotuyla karşımıza çıkmış, robotu tanıtmıştı. Özellikle denge konusuna oldukça önem veren şirket, tüm robotlarında dengeye oldukça değinmişti. Geçtiğimiz günlerde geçen sene tanıtılan Atlas robotun yenisi nesli olan Spot’u tanıtan şirket, şimdi karşımıza farklı bir video ile çıktı.

İnternet ortamında paylaşan yeni video da, Atlas robotun yeni nesli olan Spot, gerçek bir köpekle bir araya geldi. Böylelikle ortaya komik manzaralar çıktı. Video’da robot köpekSpot” ile gerçek köpek “Fido” hodri meydan savaşı yaptı. İzleyenleri şaşkına uğratan bu video da, gelecekte robotik alan geliştiğinde nerelerle karşımıza çıkacağı konusunda bizleri bilgilendirmiş oldu. Uzaktan kumanda ile kontrol edilen robot köpek Spot, önce gerçek köpek ile karşı karşıya geldi, daha sonrasında gerçek köpeği kovalamaya başladı. Sonrasında ise, Fido kafa tutmaya başladı ! Spot’u şu anda görünüş itibari ile gerçek bir köpeğe benzetmek zor. Ancak ilerleyen zamanlarda bu robotun daha farklı bir tasarımla daha da ufak bir şekilde karşımıza çıkacağını düşünüyorum.

RobotKöpek robot ilk başlarda yürümeyi, koşmayı öğrenmişti. Ancak şimdilerde karşımıza böyle ilginç bir şekilde çıkması, bir hayli ilgi çekici. Robot köpek Spot, geliştirildiğinde robotik alanda çığır açabilecek düzeye gelebilir. Gerçek bir köpeğin robot köpeğe verdiği tepkiyi aşağıdan izlediğiniz de, biz her ne kadar köpeğe benzetemesekte, gerçek köpeğin benzettiğini daha da iyi anlayacaksınız ;

Özellikle Google‘ın robotik alana bu kadar önem vermesi de, aslında bu alanda daha farklı projelerinin olduğunu bizlere sunuyor. Robot köpek Spot, gerçek köpek Fido ile karşı karşıya geldiğinde ortaya bu şekilde manzaralar çıktı. Robot daha da fazla geliştirildiğinde belki de köpeklerin dilinde konuşabilecek düzeye gelebilir. (Şakasına söyledim ama adamlar hakikaten yapar mı yapar).

Google’ın Robot Köpeği Spot Gerçek Köpek Fidoya Karşı gelmesi ile beraber ortaya çıkan bu manzara, Google’ın mühendislerinin yatmadığının kanıtı aslında.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.