Ana sayfa Mobil Google’ın Tableti Nexus 9 Duyuruldu

Google’ın Tableti Nexus 9 Duyuruldu

PAYLAŞ

Google yeni tableti Nexus 9’u duyurdu. Nexus 6 akıllı telefon ile birlikte duyurulan Nexus 9, HTC ve Google işbirliği ile üretilen ilk tablet olma özelliğine sahip. Daha önce HTC ile Nexus konusunda hiç çalışmayan Google, tablet konusunda HTC’yi tercih etmiş durumda. Bir önceki Nexus tablette Samsung’u tercih eden Google, bu sefer tercihini değiştirmiş görünüyor. Nexus 9 birlikte duyurulan Nexus 6 akıllı telefona ilişkin bilgilere de aşağıdaki başlığımızdan ulaşabilirsiniz :

Nexus 6 Resmen Duyuruldu İşte Tüm Detaylar

Genellikle Nexus cihazlar, üretildiği markaların bir modeliyle benzerlik taşır. Örnek vermek gerekirse Samsung’a ürettirilen Galaxy Nexus, Galaxy S2 modeliyle, LG’ye ürettirilen Nexus 5, LG G2 modeliyle benzerlikle taşımaktaydı. HTC ile ortak çalışma sonucu ortaya çıkan Nexus 9 tablet bize bir ipucu veriyor olabilir. HTC, uzun yıllar sonra Nexus 9’dan sonra kendi markasını taşıyan bir tablet bilgisayar üretecek olabilir. Şimdi asıl konumuz olan Nexus 9’a dönebiliriz.

google-htc-nexus-9-tablet-bilgisayar-2

Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle birlikte kutusundan çıkacak olan Nexus 9 tablet bilgisayarın özelliklerine şöyle bir göz atacak olursak ; 8.9″ ekran boyutuna sahip olan Nexus 9’un çözünürlüğü yine biraz farklı. Alıştığımız ekran oranlarının aksine Nexus 9, 4:3 ekran oranına sahip ve bu ekranın çözünürlüğü 2048 x 1440 olarak belirtiliyor. Ekran paneli olarak IPS kullanılıyor.

NVIDIA Tegra K1’den güç alan Nexus 9, 64-bit mimarisine sahip olacak. Özellikle grafik konusunda ön plana çıkan Tegra yonga setlerini uzun süredir tabletlerde görmüyorduk. 2.3GHz işlemci frekans hızına sahip olan Nexus 9’un 2GB’lık bir sistem belleği mevcut.

google-htc-nexus-9-tablet-bilgisayar-3

Nexus 9, 16GB ve 32GB depolama seçenekleri ile birlikte sunuluyor. Daha önceki Nexus cihazlarla ortak özellik olarak microSD kart yuvasının olmadığını söyleyebiliriz. Dahili pil 6700 mAh kapasiteye sahip. Sadece 7.9mm kalınlığa olan Nexus 9, oldukça ince. LED flaşla desteklenen arka kamera 8 megapiksel çözünürlüğe sahip. Ön kamera ise 1.6 megapiksel.

Son olarak HTC tarafından geliştirilen BoomSound ses sisteminin bu tablette yer alacağını belirtelim. Nexus 9 tablet bilgisayar Ekim ayı içerisinde ön siparişe çıkacak ve 3 Kasım tarihi itibariyle satışa çıkacak.

google-htc-nexus-9-tablet-bilgisayar-4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.