Ana sayfa Soru - Cevap Gorilla Glass Nedir? Ne İşe Yarar?

Gorilla Glass Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Corning Incorporated tarafından üretilmiş olan Gorilla Glass fiziksel darbelere dayanıklılık için güçlendirilmiş cam tabakadır. Darbelere karşı kuvvetli olan kolay kolay ekranın çizilmemesiyle de ön plana çıkan Gorilla Glass, akıllı cep telefonları, tablet bilgisayarlar, akıllı saatler, akıllı televizyonlar ve dizüstü bilgisayarlarda da kullanılmaktadır.

Ne İşe Yarar?

Cep telefonlarınıza, bilgisayar, tablet ve televizyonlarınızda kullanabileceğiniz Gorilla Glass, yıpranmaya, kırılmaya karşı koruma sağlayan 0.4mm inceliğine kadar ulaşabilen, güçlendirilmiş bir cam tabakasıdır. Bu tabaka sayesinde çiziklere, darbelere karşı savunma (dayanıklık) gösterebiliyor.

İnternet üzerinde Gorilla Glass‘ı denemek amacıyla cep telefonları ve tabletler üzerinde testler yapılmış durumda. Değişik aletler, bıçakları kullanarak Gorilla Glass’a acımasız bir şekilde davranılıyor. Kimisi anahtarlıkla test yaparken, kimisi bıçak ve değişik aletleri kullanarak Gorilla Glass’ın dayanıklılığını kontrol ediyor. Sizlerde Gorilla Glass dayanıklık testlerine gözatarak Gorilla Glass’ın sağlamlığı konusunda daha emin olabilirsiniz.

kirilmis-gorilla-glass

Gorilla Glass’ın Zayıf Yönleri

Gorilla Glass, standart bir cam tabakasından kat ve kat daha dayanıklı ve güçlüdür. Şu an piyasada satışta olan akıllı telefonlarda Gorilla Glass 3 bulunmaktadır. Gorilla Glass 2 ve ilk modellerine göre çok daha dayanıklı olan Gorilla Glass 3, özellikle direkt olarak cam paneline karşıdan gelen darbeler konusunda son derece dayanıklıdır. Metal ve diğer sivri cisimlere karşı çizilmezlik konusunda da mukavemet gösteren Gorilla Glass 3, çizilmez ve kırılmaz cam demek değildir. Çizilmesi ve kırılması oldukça güçtür.

Yere Düşen Telefonların Ekranı Neden Çatlar?

Gorilla Glass’ın son derece dayanıklı olduğunu söyledik. Ancak unutmamak gerekir ki Gorilla Glass 3 sadece önden gelen darbelere dayanıklıdır. Telefonlarımız yere düşerken çoğu zaman yere öncelikle kenarları çarpar. Gorilla Glass’ı kıran şiddet, yanlardan ve üstten gelen darbelerin oluşturduğu şiddettir.

gorilla-glass-kirilir-mi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.