Ana sayfa Bilim Görme Engelliler için Biyonik Göz Geliştirildi!

Görme Engelliler için Biyonik Göz Geliştirildi!

PAYLAŞ
Görme Engelliler için Biyonik Göz

Uzun zamandır görme engellilerin tekrardan görebilmesi için çalışmalar yürütülürken, Görme Engelliler için Biyonik Göz Geliştirildi! 

Bilim insanları tarafından uzun zamandır araştırmaları süren biyonik gözlerle ilgili son noktayı araştırmacılar koydu. Araştırmacılar tarafından elde edilen bilgilere göre, milyonlarca insanın tekrar görmesi için gerekli adımlar yakın zamanda atılacak.

Doğuştan görme engelli olan bireyler veya kaza sonrasında görme yetisini kaybeden engelliler, bazı çalışmalar sonrasında tekrardan görebilecek. İnsanın en önemli duyu organlarından olan göz, doğuştan veya geçirilen bir kaza sonrasında görme yetisini kaybedebiliyor. Bu durumda bir çok insan psikolojik anlamda çöküntüler yaşarken sevindirici haber geldi. Bilime gönül vermiş araştırmacıların yıllardır devam ettirdiği araştırmaları, hızla devam ettiriliyor. Şu an için olumlu sonuçlar alındı.

Görme Engelliler için Biyonik Göz Geliştirildi!

Araştırma kapsamında aslında bir çok olumlu sonuç alındı. Ancak tüm dünya da uygulanması için zaman gerekiyor. Görme yetisini kaybeden 30 yaşındaki bir kadının beynine yerleştirilen bir çip sayesinde araştırma başarıya ulaştı demek mümkün. Alıcı çip, kadının tekrardan görmesi için çalışmalar yapıyor.

Ufak boyutta olan çip, milyonlarca görme engelli için umut ışığı olabilir. Takılan bir gözlük aracılığıyla video çeken ve görüntüleri ufak cep bilgisayarına gönderen çip, daha sonra bu görüntüleri beyne gönderiyor. Verici aracılığıyla beyne gönderilen görüntüler görme yetisini tekrardan kazandırıyor. Böylelikle çok ufak bir bekleme süresi ile, anlık görüntüler aktarmak mümkün oluyor.

30 yaşındaki kadın üzerinde etkili olan bu yöntemin, ilerleyen zamanlarda bir çok hastaya uygulanacağı müjdesi verildi. Ayrıca gelecek yıllar da Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın farklı ülkelerindeki hastalar da bu sayede görebilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.