Ana sayfa İnternet Güney Kore de Ücretsiz İnternet Dönemi Başlıyor

Güney Kore de Ücretsiz İnternet Dönemi Başlıyor

PAYLAŞ

Biz AKK’nın kalkacağı haberiyle sevinirken Güney Kore de Ücretsiz İnternet Dönemi Başlıyor haberleri sevincimizi kursağımızda bırakmaya yetti.

Kısa zaman önce ülkemizde internet kullanıcılarının özgürlüğünün kısıtlayan Adil Kullanım Kotasının kalkabiliceği haberlerini şuradaki yazımızda duyurmuştuk. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmasa kullanıcıların hızlarında düşüş yaşamaması, bizleri sevindirmeye yetti.

Biz Adil Kullanım kotasının kalktı iddialarına sevinirken, sevincimizi kursağımızda bırakacak bir haber Koreden geldi. Güney Korenin internet kullanımını hatta teknoloji ile olan ilişkisini bilenler bilir. Adamlar ellerinden telefonu düşürmemeyi geçin, kulağından da müziklerini eksik etmezler. Güney Kore’den gelen bir haber, Adil Kullanım Kotası sevincimizi kursağımızda bıraktı. Biz daha yeni AKK’den kurtulacakken, adamlar ücretsiz internet dönemine giriyor. ZDNet’in yaptığı habere göre Güney Kore’nin başkenti Seul’da “Seul Dijital Planı 2020” projesi kapsamında başkent genelinde ücretsiz wi-fi bağlantısı sunulacak.

Güney Kore : İnternet Kullanımı İnsan Hakkıdır 

Gelişmiş ülkeleri incelersek, teknoloji açısından ne kadar önde olduklarını da görebiliriz. Örneğin zamanında yoksul bir ülke olan Güney Kore, Japonya da ki teknolojik gelişmeleri takip etti ve bunun yanı sıra inovasyon’a yatırım yaparak günümüze kadar gelişerek geldi.

Güney Kore de Ücretsiz İnternet Dönemi Başlıyorİnternetin insanların hakkı olduğunu savunan Seul yetkilileri, başkent’te ücretsiz internet dönemine girileceğini duyurdu. 5 yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan bu hizmet ile beraber toplamda 374 milyon dolar yani yaklaşık 1 milyar TL yatırım yapılacak. Şehrin IT yapılandırılması için plan ve projelendirme aşamasına gelinmiş bile. “Seul Dijital Planı 2020” Projesi kapsamında halka sunulacak olan ücretsiz Wi-Fi’nin 2017 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Daha öncesinde Kopenhag da da bu tarz bir oluşumun haberi verilmiş, orada da internet kullanımının günümüzde insanlık hakkı olarak savunulduğunu görmüştük. Güney Kore’nin başkenti Seul da bu tarz bir oluşumun meydana gelmesinin dünyaya ne derece etkisi olur bilinmez, ancak zaten teknoloji de lider olan ülkenin daha da ileriye doğru gideceğini anlamamak zor değil.

Bizim ülkemizde bırakın interneti, bilgisayarın ne olduğunu bilmeyen insan sayısı bile oldukça fazla. Umarız ki kısa zaman içerisinde bizim ülkemizde de bu tarz girişimler meydana gelir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.