Ana sayfa İnternet Hackerlar Kimlik Bilgilerimizi Çaldı! Listede 50 Milyon Vatandaş Var

Hackerlar Kimlik Bilgilerimizi Çaldı! Listede 50 Milyon Vatandaş Var

PAYLAŞ

Belki de bu zamana kadar karşılaştığımız en büyük hack olayı ile karşı karşıyayız. Hackerlar Kimlik Bilgilerimizi Çaldı! Listede 50 milyon vatandaş var.

Geçtiğimiz saatler de herkesi şoka uğratan bir haber karşımıza çıktı. Başlıktan da okuduğunuz üzere, 50 milyona yakın vatandaşın kimlik bilgileri hackerlar tarafından önce hacklendi, daha sonrasında ise bu bilgiler torrentte paylaşıldı. Herkese açık bir şekilde indirilmeye sunuldu. Türkiye de yaşayan 49,611,709 (49 milyon 611 bin 709) vatandaşa ait olduğu bilinen detaylı bilgilerin internet ortamında paylaşılması sonrasında gerek basında gerekte sosyal medya da bir çok kullanıcı bu konuyu konuştu.

Hackerlar tarafından paylaşılan bilgilerin yanı sıra bir de mesaj paylaşıldı. 50 milyona yakın vatandaşın bilgilerini internet ortamına yükleyen hackerlar, “Gerici ideolojiler, kayırmalar ve din aşırıcılığı Türkiyeyi savunmasız ve acı çekecek hale getireceğini kim derdi ki?” mesajını da verdi. Hackerlar tarafından paylaşılan dosya da şu bilgiler yer alıyor,

TC Kimlik numarası
Ad Soyad
Anne Adı
Baba Adı
Cinsiyet
Doğum yeri
Doğum tarihi
Nüfusa kayıtlı olduğu şehir ve ilçe
Açık Adres

Bir nüfus cüzdanın da yer alan bilgilerin yanı sıra aynı zaman da açık adreslerin de paylaşıldığı bu dosya, hangi kurumun hacklenerek paylaşıldığı konusunda herhangi bir bilgi yok. Ancak akıllara yeni gelmesi beklenen kimlikler geliyor. Yeni kimlikler de vatandaşların bilgileri sisteme kayıt edilirken burada bir açık verilmiş olabilir. Bilgileri sızdıran hackerların hem Türk, hem de ABD vatandaşlarına bir de mesajı var.

“Bit shifting bir şifreleme türü değildir. Karmaşık şifre koyarak veritabanınızı korumuş sayılmazsınız. Veritabanınız çok karışık. Bunu biz düzeltmek zorunda kaldık. ”

screenshot-6Ayrıca bunun yanı sıra ABD’de Trump’ı istemediklerini belirten hackerlar, Kendisi bir ülkeyi yönetmek adına Erdoğandan daha az bilgiye sahip. mesajlarını da ABD halkına verdi. Hackerların bu bilgilere nereden ulaştıkları ya da hangi kurumu hackleyerek ulaştıkları hakkında herhangi bir bilgi olmasa da, açılan internet sitesinde 50 milyona yakın vatandaşın kimlik bilgileri paylaşılmış durumda. Eğer ki bu bilgiler silinmezse, olumsuz sonuçlar doğurabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.