Ana sayfa Soru - Cevap Hangi Operatörün İnterneti Daha Hızlı?

Hangi Operatörün İnterneti Daha Hızlı?

PAYLAŞ

Akıllı telefonları daha etkili ve tam gücünde kullanmak için internet hızı oldukça önemli. Peki hangi operatörün Edge, 3G, HSPA ve HSDPA hızı daha fazla? Bu yazımızdan kısaca Turkcell, Vodafone ve Avea operatörlerinin internet hızından bahsedeceğiz.

Öncelikle yukarıda bahsedilen kavramlardan kısaca bahsedelim. Edge, 3G, HSPA ve HSDPA, akıllı telefon veya tablet bilgisayarınızdan internete bağlantı hızınızı ifade eder. Verdiğimiz sıralama en yavaştan en hızlıya olacak şekildedir. Yani Edge, mevcut en yavaş internet bağlantı hızı, HSDPA ise ülkemizdeki en hızlı internet bağlantısıdır. HSDPA’yı Turkcell TURBO İnternet olarak reklamlarda görüyoruz. Standart 3G internet paketlerinin 2 katı fiyatı satılan paketler aslında HSDPA mobil bağlantı hızındaki internettir.

sim-kart-fotografi

Şimdi gelelim hangi operatörün daha hızlı olduğuna. Bu sorunun net bir cevabı olmadığını ancak çoğunluktan yola çıkarak bir cevap verilebileceğini söyleyebiliriz. Aslında bu konuyla ilgili bir video çekmek istiyorum fakat 3 adet aynı cihazdan bulmak ve bunları yanyana yakalamak oldukça zor.

Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren 3 farklı GSM operatörü var. Turkcell, Vodafone ve Avea isimli bu operatörler ekseriyetle 3G servisine ve kapsama alanına vurgu yapıyorlar ancak aralarında belirgin hız farkları var. Şahsi gözlemlerinden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ;

avea-logo-teknovi

 

Avea 3G İnternet Hızı ve 3G Kapsama Alanı

Avea, özellikle televizyon reklamlarında çok yüksek kotalı ve son derece ucuz internet paketleriyle karşımıza çıkıyor. Diğer operatörlerin 1GB interneti verdiği fiyata, Avea 4GB veriyor. Ancak Avea’nın en büyük sıkıntısı genel anlamda internet hızı. Şehir merkezleri dışında Avea’da 3G internet oldukça zayıf. Çeken yerlerde de internet hızı son derece yavaş kalıyor.

vodafone-logo

Vodafone 3G İnternet Hızı ve 3G Kapsama Alanı

Vodafone, Avea ile Turkcell’in tam arasında kalıyor. İnternet konusunda Avea’dan her şekilde daha iyi diyebiliriz. Gözlemlediğim kadarıyla Vodafone’un kapsama alanı Avea’ya nazaran daha iyi. İnternet hızı ise yine genel anlamda Avea’dan daha hızlı. Ancak yine de “süper hızlı” diyebileceğimiz bir durum yok. 3G internet paketi fiyatları konusunda da Turkcell’e göre daha ucuz denilebilir.

turkcell-logo

Turkcell 3G İnternet Hızı ve 3G Kapsama Alanı

Turkcell, ülkemizin en köklü GSM operatörü. Gerek abone sayısı gerekse sunduğu hizmetler olarak bir üstünlüğü söz konusu. Ancak fiyatlar konusunda en pahalı operatör demek kesinlikle yanlış olmaz. İnternet hızına ve kapsama alanına gelecek olursak, Türkiye’deki en büyük 3G kapsama alanı ve en yüksek 3G internet hızının Turkcell’de olduğunu söyleyebilirim.

 

1 YORUM

  1. ben avea kulanıyorum ve herzaman h cekiyor türkcell karsılaştırdık facebook’a turkcellden önce girdi bana göre 1.AVEA(TÜRK TELEKOM) 2.VODEFONE 3.turkcell
    firsatları en iyi olan opörötür hangisi o zaman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.