Ana sayfa Soru - Cevap Hard Reset Nedir? Ne Demektir? Ne İşe Yarar?

Hard Reset Nedir? Ne Demektir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Çoğu zaman telefon ve tabletler için hard reset kavramını duyarız. Peki hard reset ne demektir? Hard reset işlemi işe yarar? Ve hard reset nedir? Hard reset, aynı zamanda fabrika ayarlarına geri döndürme olarak da bilinen işlemdir. Akıllı telefon veya tablet gibi cihazlarda sıkça uygulanır.

Hard reset sonucunda cihazdaki tüm veriler sıfırlanır. Bu da demek oluyor ki, tüm ayarlarınız, kullanıcı verileriniz, fotoğraf ve videolarınız, üçüncü parti uygulamalarınız, kısacası hafızadaki her şey yok olur. Bu yüzden hard reset sadece belli durumlarda, veriler yedeklendikten sonra atılmalıdır.

Hard reset ne zaman atılır?
Telefon yeniden başlatmanıza rağmen düzelmiyorsa, devreye genelde hard reset sokulur. Cihazınız ağırlaştığında, donmalar başladığında, yazılımsal bir sorun olduğunda veya zararlı yazılım bulaştığında hard reset atmak genellikle iyi bir çözümdür.

hard-reset-neidr

Hard reset nasıl atılır?
Hard reset’in kombinasyonları ve arayüzü telefondan telefona değişmekle beraber, genelde ayarlar kısmında “Fabrika ayarlarına dönme” gibi bir seçenek bulunur ve buradan gerçekleştirilir.

Bazı durumlarda ise telefon kullanılamaz hâlde olur ve menülere erişim sağlanamaz. Böyle zamanlarda ise çoğunlukla güç, kamera ve ses tuşlarıyla çeşitli kombinasyonlar yapılarak hard reset menüsüne ulaşılır.

Hard reset ne kadar sürer?
Bu telefondan telefona değişmektedir fakat işlem genellikle birkaç dakika sürer, ayrıca çok fazla güç kullandığından şarjı da kısa sürede bitirir. Bu yüzden şarjınızın çok olmasına veya prizde olmasına özen gösterin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.