Ana sayfa Soru - Cevap HDMI Portu Ne İşe Yarar?

HDMI Portu Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Görüntü aktarma portu olan HDMI yani High-Definition Multimedia Interface‘ın ne olduğuna ve HDMI’ın ne işe yaradığını sizlerle paylaşacağız. Her geçen kullanım oranı artan HDMI port, bir süre sonra tam anlamıyla standartlaşmış olacak.

İlk olarak Türkçe karşılığına yer verecek olursak “yüksek çözünürlüklü çokluortam arayüzü” diyebiliriz. 2002’nin Aralık ayında tasarlanan bu teknoloji, sıkıştırılmamış dijital ses ve görüntü verilerini bilgisayar monitörü, video projektörü, dijital televizyonlar, dijital ses cihazları gibi aletlere aktarmaya yarar.

Mobil teknolojilerin gelişmesiyle birlikte HDMI’ın önemi artmaktadır. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarların şarj portları çoğu zaman mini HDMI’a dönüştürülebilir şekilde tasarlanır ve bu sayede mobil cihazlardan televizyonlara ve projeksiyonlara görüntü aktarımı yapılabilmektedir.

HDMI’ın en önemli avantajı, görüntü ve sesi birlikte ve HD kalitede aktarmasıdır. HDMI’nin ilk sürümlerinde ve HDMI’den önceki portlarda ses aktarımı için ayrı bir kabloya ihtiyaç duyulmaktaydı.

hdmi-nedir-ne-ise-yarar

Günümüzde artık telefonlardan tutun dijital kameralara kadar giren bu teknoloji, analog video standartlarına alternatif olarak üretilmiştir. Son çıkan 1.4 HDMI sürümüyle beraber teknoloji artık 4K ve 2K videoları da desteklemektedir.

HDMI arayüzünden, bir konnektör ve ona bağlı kablo yardımıyla faydalanabilirsiniz. Konnektörler üç çeşittir ve özellikleri standarttır. Kablolarda ise genellikle iç malzeme olarak bakır kullanılır ve dişleri altın olursa veri aktarımı daha sağlıklı gerçekleşir. Kablo uzunlukları ise değişmektedir.

altin-kaplama-hdmi-kablo-ne-ise-yarar

Günümüzde en yeni HDMI sürümüyle saniyede 10.2 GBit veri transferi yapılabilmektedir. Ancak tabii ki bu sürüm farklılıklarının yaygınlaşması uzun sürüyor. Yani her HDMI portu 10.2 GBit veri aktarım hızına sahip değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.