Ana sayfa Dünyadan Hindistanda Sürücüsüz Bisiklet Üretildi!

Hindistanda Sürücüsüz Bisiklet Üretildi!

PAYLAŞ

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber bir çok alanda yenilikler geliyor. Özellikel de ulaşım da Son olarak Hindistanda Sürücüsüz Bisiklet Üretildi!

Hindistan 1.2 milyarlık nüfusuyla, teknolojiyi ileride yakalamaya çalışıyor. Devlet bilim ve teknolojiye önem veriyor, bir çok alanda Mühendis yetişmesine olanak sağlıyor. Dünyada gelişen teknolojiyi yakalamak isteyen Hindistanda geçtiğimiz gün teknoloji ve ulaşım adına önemli bir olay yaşandı. Google’ın bir çok alanda teknolojik faaliyetleri var. Ancak en dikkat çekenlerden birisi de, sürücüsüz otomobiller. Google’ın sürücüsüz otomobillerini kısa zaman sonra sokaklarda, caddelerde vs. göreceğiz.

Sadece Google değil. Mercedes, BMW hatta dünyanın önde gelen Akıllı telefon üreticisi Apple bile bu konuda oldukça kararlı çalışmalar yapıyor. Hindistan da bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Bundan dolayıdır ki, Indian Institute of Technology Kharagpur‘da öğrenim gören 13 öğrenciden oluşan grup, okullarında çalışmalarını sürdürdüğü sürücüsüz bisiklet modelini hayata geçirdi.

surucusuzzz2

Öğrenciler Tarafından Hindistanda Sürücüsüz Bisiklet Üretildi

Sürücüsüz otomobillere göre 2 tekerlekli olan bisikletlerin çalışma mantığı biraz daha farklı. Otomobiller de otopilot vs. gibi özellikler yer alıyor. Ancak otomobili istediğimiz yere çağırmamız için şu anda tam bir çalışma mevcut değil. Her ne kadar firmalar bu zamana kadar bunun için çalışsa da, ortaya kesin bir sonuç çıkmış değil. Hindistanda ki öğrenci grubu, trafikteki bisikletli araç sayısını baz alarak, Sürücüsüz bisiklet tasarlamış. Uzun süren çalışma sonrasında bisikleti sürücüsüz bir şekilde çalışacak duruma getiren öğrenciler, bisiklete komut verdirerek, istenilen yere gitmesini sağlamış.

Çalışma mantığı ise gayet basit. Bisiklette yön saptayıcı, motor ve sms ile kontrol edebilmek adına bir de alıcı bulunuyor. Bisikleti kullanmak istediğinizde alıcının numarasına kısa bir sms atmanız yeterli oluyor. Daha sonrasında bisiklet GPS’den konumuzu buluyor ve buraya geliyor. Şu anda bisikletin en büyük sorunlarından bir tanesi, 2 tekerlekli olduğu için kendi dengesini kuramıyor. Buna geçici çözüm olarak arka tekerlerin yanına ufak 2 teker eklenmiş. Ancak ilerleyen zamanlarda denge sorunu da çözülecek gibi görünüyor.

Sürücüsüz otomobillerden sonra, Hindistanda Sürücüsüz Bisikletlerin ortaya çıkması, teknolojinin nerelere geldiğinin bir kanıtı olarak gösterilebilir.

Görsel Desteği : TheBetterIndia

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.