Ana sayfa Dünyadan Hollanda’da Sürücüsüz Otobüsler Yola Çıktı!

Hollanda’da Sürücüsüz Otobüsler Yola Çıktı!

PAYLAŞ

Toplu taşıma konusunda halkına teknolojik vaatlerde bulunan hükümet, vaadlerini gerçekleştirdi. Hollanda’da Sürücüsüz Otobüsler Yola Çıktı!

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber otomotiv sektörün de de bir çok yenilik karşımıza çıktı. Öncelikle Tesla Model S’de karşımıza çıkan sürücüsüz sürüş, daha sonrasında geliştirildi ve şu anda günümüzde baktığımızda bir çok otomotiv devi, sürücüsüz araç üretimi konusunda çalışmalar yapıyor.

Otomatik park, sürücüsüz ulaşım gibi bir çok konuda ArGe yürüten firmalar, böylelikle geleceğin teknolojilerini şimdiden araştırmaya ve geliştirmeye başladı. Otomotiv devlerinin bu çalışması devam ederken, Hollanda da ulaşımı rahatlatmak adına sürücüsüz otobüsler yollara çıktı. WEpod adı altında yollara çıkan mini otobüsler, Hollandada ki bir üniversiteye ulaşım imkanı sağlayacak. Hiçbir şekilde şoför bulunmayan otobüsler, üniversiteye giden otobüs hattında kullanılacak. Böylelikle üniversiteye ulaşım rahatlarken, aynı zamanda trafikte bir nebze olsun rahatlayacak.

Hollanda'da Sürücüsüz Otobüsler Yollara Çıkıyor
Sürücüsüz otobüslere binilmek istendiğinde yapılması gereken oldukça basit!

Hollanda’da Sürücüsüz Otobüsler Yola Çıktı

Sürücüsüz otobüslerde en merak edilen konulardan birisi de, bu otobüslere binmek ve inişlerin nasıl olacağı. Lakin otobüslere binmek için şoförler yolcu varsa duraklarda bekler. Böylelikle duraklardan yolcu alır ve inmek isteyen yolcuları da duraklarda bırakır. Sürücüsüz otobüsler için tasarlanan bir akıllı telefon uygulaması ile bu sorunun da önüne geçiliyor. Örneğin otobüslere binmek istediğinizde rotadaki uygun duraklara gidip, akıllı telefonunuzdan otobüsü çağırmanız yetiyor. Böylelikle en yakındaki sürücüsüz otobüs geliyor sizi alıyor. Daha sonrasında inmek istediğinizde de otobüs içerisindeki butona basıyorsunuz, otobüs uygun bir yerde sizi indirerek, yoluna devam ediyor.

WEpod EZ10 adı altında Hollanda da ulaşımı sağlayacak olan bu otobüsler aynı zamanda tam donanımlı olarak tasarlanmış. Otobüs içerisinde müzik dinleyebilir, haberleri vs izleyebilirsiniz. Bu sistem için Hollanda hükümeti toplamda 3.8 milyon dolar bütçe harcaması yapmış. Tabii sadece otobüslerin maaliyeti değil. Sürücüsüz otobüsler için farklı rotalar da şerit kapatılmış. Böylece sürücüsüz otobüsler, İstanbul’daki metrobüs yolları gibi yollardan giderek hem trafiğe girmeyecek, hem de hızlı bir rotadan ilerlemiş olacak. Şu anda sadece üniversite hattında yer alacak bu otobüsler herhangi bir sıkıntı olmadan, belirli rotalardan yolcu alacak, üniversite de bırakacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.