Ana sayfa Rehber HTC One M9 Pil Ömrünü Artırmak İçin İpuçları

HTC One M9 Pil Ömrünü Artırmak İçin İpuçları

PAYLAŞ

HTC One M9’un pil ömrünü artırmak, pil tüketimini azaltmak istiyorsanız, pili hemen bitmesin istiyorsanız bu yazı tam size göre. 2840 mAh gücündeki Li-Po pili daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, HTC One M9’un pil ömrün uzatmak istiyorsanız bu yazımızda anlatacağımız ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Bu sayede HTC One M9’un pil tüketimi azalacak ve daha uzun süre kullanabileceksiniz.

Günümüz teknolojisinde aşmaya çalıştığımız en önemli sorun mobil cihazların çok sık şarj ihtiyacı duyması. Bu soruna henüz bir çözüm geliştirilmiş değil ancak sorunu biraz öteleme şansımız var. HTC One M9’unuzla aşağıdaki işlemleri tek tek yaparak çok uzun bir pil ömrüne sahip olabilirsiniz. En azından beklemediğiniz bir anda şarjınızın bitmesine engel olabilirsiniz. Şimdi adım adım HTC One M9 pil tüketimi ipuçlarına geçelim.

1- Güç Tasarrufu Modu

Telefonunuzun Ayarlar > Güç menüsünden ulaşabileceğiniz Güç Tasarrufu modunu iki aşamalı olarak aktifleştirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi Güç Tasarrufu ve Ekstra Güç Tasarrufu modlarını açarak HTC One M9’un pil tüketimini düşürebilirsiniz.

htc-one-m9-pil-tuketimi-1

2- Geliştirici Seçenekleri

htc-one-m9-pil-tuketimi-5Eğer telefonunuzda Geliştirici Seçenekleri açıksa, kontrol etmeniz gereken bir bölüm var. Ayarlar > Geliştirici seçeneklerinden Yüksek performans modu kısmını kapatmanız gerekiyor. Yani oradaki kutucuğun içinin boş olması gerekiyor.

Eğer bu özellik açık olursa, telefonunuzun işlemcisi sürekli olarak en yüksek performansta çalışır. HTC One M9’da Snapdragon 810 işlemci bulunuyor. Bu işlemci kendi içerisinde 8 çekirdek barındırıyor. Bu çekirdeklerden 4 tanesi Cortex A57 mimarisinde, diğer 4 tanesi ise Cortex A53 mimarisinde. Bu çekirdekler yük durumuna göre aralarında değişiklik yaparak çalışıyor. Ancak bu özellik açık olursa, tüm işlemci çekirdekleri devreye giriyor.

3- Ekran Parlaklığını’nı Lux’a Bırakın

Ekran parlaklığı en büyük soru işaretidir. Yüksek yaparsanız, kapalı ortamlarda boşuna fazladan pil tüketirsiniz, düşük tutarsanız telefonunuzun ekranını rahatça göremezsiniz. Burada en iyi çözüm Otomatik ekran parlaklığı gibi görünebilir ancak öyle değil. Lux isimli ücretsiz uygulamayı Google Play Store’dan indirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu uygulama telefonununuzun ekran rengi ayarlarıyla oynarak bulunduğunuz ortama göre en düşük parlaklıkta doğru renkleri kullanarak daha iyi bir görüntü vaad ediyor. Tabii bunu mümkün olan en düşük ekran parlaklığında yaptığı için daha az pil tüketiyorsunuz.

htc-one-m9-pil-tuketimi-3

4- Arkaplanda Çalışan Uygulamalar

Arkaplanda çalışan uygulamalar sinsi bir şekilde HTC One M9’un pilini tüketecektir. Bunun önüne geçmek için Ayarlar > Uygulamalar sekmesinden istediğiniz uygulamayı Devre dışı bırakabilirsiniz. Örneğin Facebook, Twitter, Instagram, Gmail, Vine, Snapchat gibi uygulamalar sürekli olarak arkaplanda verileri kontrol eder. Telefonunuzun ekranı kapalı bile olsa belirli aralıkla kendini yeniler. Bunu kapatmak için Ayarlar > Uygulamalar sekmesine giderek tüm uygulamaları seçin ve Devre dışı bırak deyin.

htc-one-m9-pil-tuketimi-2

5- Hızlı Şarj Özelliğini Kullanın

Qualcomm’un Quick Charge 2.0 isimli ürünü ile telefonunuzu çok daha hızlı bir şekilde şarj edebiliyorsunuz. Standart bir şarj aletine göre yüzde 75 daha hızlı şarj eden Quick Charge 2.0 ile HTC One M9’u çok kısa bir süre içerisinde şarj edebilirsiniz.

htc-one-m9-pil-tuketimi-4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.