Ana sayfa Sosyal Medya İETT Hacklendi Tüm Ekranlar da “Ekber Was Here” Yazdı!

İETT Hacklendi Tüm Ekranlar da “Ekber Was Here” Yazdı!

PAYLAŞ

İstanbulda toplu taşıma denildiğinde akla ilk gelen İETT Hacklendi Tüm Ekranlar da “Ekber Was Here” Yazdı. Detaylar haberimizde.

İstanbul da oturanlar İETT’nin ne demek olduğunu hemen anlamıştır. Ancak farklı şehirlerde oturanlar için, İETT’nin İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü kısaltması olduğunu ve şehirde ulaşımı sağlayan otobüsler bağlı olduğu kurum olduğunu söyleyelim. İETT hatlarının bir çoğunda akıllı ekranlar var. Yani duraklara gelmeden önce bu ekranlara bakarak hangi durakta olduğunuzu görebiliyorsunuz. Hatta son dönemlerde bu ekranlarda gündemdeki bir takım haberler yer almaya başlamıştı.

İETT’nin internet sitesine bugün giriş yapmaya çalışıldığında önce hata verdi, daha sonrasında ise hiç açılmadı. Kullanıcılar hacklendi mi? acaba sorusunu yöneltirken İETT bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. Daha sonrasında saat 07:20’de iett sitesine komple erişim kapatıldı. Saat 09:00’da internet sitesi aktif olurken, twitter’da kullanıcılar ilginç bir görsel paylaşarak, İETT’nin resmen hacklendiğini duyurdu. Paylaşılan fotoğraflarda akıllı ekranlarda “Ekber Was Here” yazısı yer alıyordu. Metrobüslerde, otobüsler deki tüm ekranlarda yaklaşık 1 saat boyunca “Ekber Was Here” yazısı yazdı.

İETT Hacklendi – Tüm Ekranlar da “Ekber Was Here” Yazdı

Tüm istanbullunun dikkatini çeken bu olay sonrasında İETT tarafından herhangi bir resmi açıklama gelmedi. Dolayısıyla İETT’nin kim tarafından hacklendiği bilinmezken, sosyal medyada tepkiler oldukça komikti.

Ekber 3Ekber 4Twitter üzerinden kullanıcıların paylaştığı fotoğraflara baktığımız da, sadece otobüs ekranlarının değil, İETT’nin sitesindeki durak isimlerinin hepsinde de Ekber Was Here yazdığını gördük. Bir çok kullanıcı bu durumdan şikayetçiyken, bir çok kullanıcı da bu durumu komik bir dille sosyal medya da dile getirdi ;

ekber 5tweet2İETT’yi eleştirenlerin dışında, iett’den para iadesi isteyen bile vardı :)
tweetİETT Hacklendi – daha sonrasında sosyal medya da bu tarz bir çok yorum bulunurken, insanlar tarafından şu an en merak edilen konulardan bir tanesi de Ekber Was Here şeklinde yazı yazan kişinin kim olduğu. Muhtemelen kişi bulunduktan sonra Siber Suçlarla Mücadele Ekibi tarafından göz altına alınır diye düşünüyorum. Düşünsenize, nereye giderseniz gidin tüm duraklarda, tüm ekranlarda Ekber Was Here yazıyor, insan kafayı yer. İETT’den resmi açıklama bekleniyor. (Bu arada ben bile merak ettim Ekber kim diye)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.