Ana sayfa Drone İHA’lara Kayıt Etme Zorunluluğu Getiriliyor

İHA’lara Kayıt Etme Zorunluluğu Getiriliyor

PAYLAŞ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni kurallar çerçevesinde drone ve benzeri insansız kullanılabilen hava araçlarında yeni bir tasarı geldi. Artık insansız hava araçlarının kullanımı ile ilgili birçok değişiklik bizleri bekliyor. Genel müdürlüğün yayınladığı talimatlarda artık Drone ve benzeri İHAlar genel müdürlük tarafından kontrollü bir şekilde havalanacak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni kurallar çerçevesinde drone ve benzeri insansız kullanılabilen hava araçlarında yeni bir tasarı geldi. Artık insansız hava araçlarının kullanımı ile ilgili birçok değişiklik bizleri bekliyor. Genel müdürlüğün yayınladığı talimatlarda artık Drone ve benzeri İHA’lar genel müdürlük tarafından kontrollü bir şekilde havalanacak.  Bu tasarı ile beraber artık Drone alan herkes, kafasına göre havalandıramayacak. Havalandırmak adına yapılacak birçok işlem kullanıcıları bekliyor olucak.

Drone ve Benzeri Tüm İHA’lar Kayıt Altına Alınacak
Türkiye’de kullanılan birçok drone ve diğer türlü İHA’lar, kayıtsız bir şekilde satın alındıktan sonra kullanılıyordu. Artık bütün İHA’lar boyut ve kilo ayırt edilmeksizin kayıt altına alınacak. 4 kilogram ile 25 Kilogram arasındaki İHA’lar ilgili mercilere başvuru yapılarak, kayıt edilecek. 25 Kilogram’dan fazla ağırlığa sahip İHA’lar tescillendirilecek ve Tescilli bir şekilde havalandırılacak. Avrupa ülkelerinin birçoğundaki gibi artık İHA’lar elektronik ortamda kayıt altına alınacak ve böylece kötü kullanımlar önlenicek.

Kayıt Ettirilmeyen İHA’lar’a Yaptırım Uygulanacak

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayınlanan bu talimatlara uymayıp, kaydettirilmeyen veya tescillendirilmeyen İHA’lar havalandırıldığında Emniyet birimleri bu kapsamda el koyabilecek. Aynı zamanda emniyet birimlerinin el koymaısnın yanı sıra, cezai yaptırımlar da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından uygulanacak. Bu tasarı yürürlüğe girdikten sonra herhangi bir yaptırıma tabii tutulmamak adına, kurallar çerçevesinde kayıt etmek gerekicek. Ayrıca yapılan kayıt veya tescil sonucunda İHA’lara özel bir kimlik verilecek ve İHA’lar bu kimlik çerçevesinde havalandırılacak. emniyet birimleri ile karşılaşıldığında kimlik gösterilerek ibraz edilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.