Ana sayfa Soru - Cevap IMEI No / Numarası Nedir? IMEI Ne İşe Yarar?

IMEI No / Numarası Nedir? IMEI Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Her cep telefonu kullanıcısının en az bir kere duyduğu IMEI No nedir? IMEI numarası ne işe yarar? IMEI ne demektir? Bu yazımıda IMEI numarasını detaylıca ele alacağız ve IMEI konusunu işleyeceğiz.

Her şeyden önce IMEI ne demek buradan başlayalım. Türkçe açılımı Uluslararası Mobil Cihaz Kodu yani bir çeşit seri numarası anlamını taşımaktadır. Her cep telefonunun, akıllı telefonun içerisinde bir GSM modülü bulunur. GSM modülü, telefonun uydu ile irtibat kurmasınız sağlar. Bu modül içerisine her cihaza özel bir numara oluşturmak adına IMEI numarası tanımlanır. IMEI numarası tıpkı parmak izleri veya IP adresleri gibi benzersizdir. Bir cep telefonunun IMEI numarasını başka bir cep telefonunda göremezsiniz. Eğer gördüyseniz orada yasa dışı bir işlem uygulanmıştır.

Çok özel durumlar haricinde IMEI kodu değiştirilemez ve dünyanın çoğu bölgesinde yasa dışı bir işlem olarak kabul edilir. Ülkemizde yurt dışından getirilen cihazların IMEI numarası kayıt edilmelidir aksi halde ülke içerisinde kullanmanız yasaklanır.

imei-numarasi-ne-demek

IMEI kodları 15 haneden oluşur. Bazı cihazlarda bu kod 16 haneye çıkabilmektedir. Genel kabul 15 hanedir. IMEI kodu içerisinde üretici marka bilgileri ve model bilgileri gizlenmiştir. SIM kartınız veya operatörünüz ile IMEI numaranız arasında bir ilişki bulunmamaktadır.

IMEI numaranızın çalınmaması için, güvenmediğiniz kişiler ile IMEI numaranızı kesinlikle paylaşmayın. Ayrıca yeni bir telefon aldığınızda IMEI numarasını bir yere not edin. Böylece telefonunuz çalınırsa IMEI numarasını BTK’ya bildirerek cihazı bloke ettirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.